Anasayfa / Ekonomi / 18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir Mi?

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir Mi?

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Günümüzde bankacılık işlemi hiç olmadığı kadar yaygınlaşmış ve çeşitli nedenlerden dolayı nakit para kullanımı yerini büyük oranda kredi kartlarına bırakmıştır. Şehir dışına çıkışlar, ihtiyaç harcamalarında ya da üniversiteye 18 yaşından küçükler için aileler nakit para vermek yerine belirli limiti olan kredi kartlarının kullanımını uygun görmektedir. Tabii bu durumu yaşayan birçok aile 18 yaşından küçükler kredi kartı kullanabilir mi? Tarzı sorular sormaktadır. Bu sorunun cevabı hem evet hem hayırdır. Şöyle ki yasal düzenlemelere göre ülkemizde 18 yaş altında bulunan hiç kimse kendi adına bankalardan kredi kartı alamaz ve kredi kartı hesabı açtıramaz. Bunun yerine bankaların oluşturmuş olduğu uygulama olan ek kart yöntemi ile 18 yaşından küçük çocukların kullanabileceği kredi kartlarının sahibi olmuş oluyorlar.

Ek Kart Nedir?

Ek Kart, 18 yaşından büyüklerin sahip olduğu kredi kartlarının yanına açabildikleri ve içine belirli limit koyabildikleri kısıtlı alanda kullanıma açık kartlardır. Bu kartlar genelde sanal alışverişler ya da 18 yaşından küçük aile bireylerinin kullanabilmesi amacı ile oluşturulmaktadır. Örneğin bir kişinin kredi kartında 3000 TL limit bulunmaktadır. Ek limit alamadan mevcut limit üzerinden bir kısmını ek karta aktarım yaparak ek kart sahibi olabilir. Misal, 500 TL ek karta tanımlama yapılırsa kredi kartından o ay sadece 2500 TL harcama yapılabilir ve ek kart üzerinden 500 TL harcama yapılabilir.

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı sahibi kişi almış olduğu kredi kartının ait olduğu banka şubelerine giderek, telefon bankacılığı ile, mobil bankacılık ya da internet bankacılığı yolu ile ek kart çıkartabilir. En sağlıklı sonuç için ise banka şubesine giderek başvuru yaparak yerinde kartın teslim alınmasını sağlayarak işin daha garantili ve güvenilir olmasını sağlayabilir.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Bankalardan Kredi Nasıl Alınır? başlığındaki makalemizde bankalardan kredi nasıl alınır, en kolay kredi veren bankalar ve kredi nasıl alırım ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.