Anasayfa / Ekonomi / Banka Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ?

Banka Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ?

Banka Dosya Masrafları

Bankalar hakkında bilinen en yaygın bilgilerden biri yatırdığımız paraların işletilmesi ve oradan kazanç sağladıklarıdır. Her ne kadar gerçek bir durum olsa da bankaların asıl kazanç kalemleri dosya masrafları adı altında alınan ekstra ücretlerdir. Bankaya gittiğiniz zaman yapacağınız çoğu işlem için ek ücretler alınmaktadır. Kredi çekerken, para transferi gerçekleştirirken gibi birçok işlem sırasında yapılan işlemler bir dosya içerisinde tutulur. Bu dosyanın tutulması için ödenen masraflara dosya masrafı denir. Hele ki yüksek miktarlı kredi çekimlerinde ödenen yüksek miktarlı dosya masrafları birçok kişinin aklına banka dosya masrafını nasıl geri alabilirim? Sorusunu getiriyor. Yasal düzenlemelerin ve tüketici hakem heyetinin bankaların değil de müşterilerin yanında olduğunu biliyor muydunuz peki? Sizde gerekli işlemleri yaparak dosya masraflarınızı geri alabilirsiniz. Peki nasıl olacak bu iş?

Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır? Hangi Durumlarda Dosya Masrafı Geri Alınır?

Eğer bankanızdan kredi çekerseniz ve kredi çekim anından itibaren 15 iş günü içerisinde kredi çekim işini iptal ederseniz, ilk etapta ödemiş olduğunuz banka dosya masrafı tarafınıza iade edilir. Bunun gibi birçok durum vardır. Bankada yaptığınız işlemlerin ardından banka dosya masrafınızı geri alıp alamayacağınızı sorun. Büyük ihtimalle bankalar bu konuda sorunlar çıkartarak müşterinin para çekme işini zorlaştırmaktadır. Bu noktada iseniz eğer sözlü tartışma yerine konu ile ilgili bilgi sahibi hukukçu biri ile görüşmek daha yararlı olacaktır. Eğer yasalara göre alabileceğiniz dosya masraflarının yanında banka size bu parayı ödemeyi reddettiği zaman bankaya karşı yasal dava açma hakkınızın saklı olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Dosya masrafının tarafınıza ödenmesi için bir dilekçe yazarak banka şubesine gidin ve dilekçe teslimatı gerçekleştirin. Kısa bir süre içerisinde değerlendirilmeye tabii tutulan dilekçeniz onay görürse 7 ile 15 iş günü içerisinde paranızın hesabınıza yattığını göreceksiniz.

Hangi Ücretler Dosya Masrafı Olarak Sayılmamaktadır?

Bankalar birçok işlem için ücret alsa da bu işlemlerin tamamını dosya masrafı olarak adlandırmaktan kaçınmaktadır. Bu tür işlemler için yapacağınız ödemeler dosya masrafı sayılmadığından dolayı para iade talebini gerçekleştiremezsiniz. Durumu örneklemek gerekirse bankaya giderek kredi çekmek istiyorsanız ve bu kredi çekim işlemi için ipotek ettirmek istediğiniz bir varlığınız var. Bu ipotek işlemi için yapılacak ödemeler banka dosya masrafı olarak adlandırılmaz ve bu paranın iade talebini gerçekleştiremezsiniz. Ayrıca bankanın sizden aldığı parayı başka kuruluşlara aktardığı miktarlarda dosya masrafı olarak işlenmez. Örneğin sigorta, ekspertiz gibi işlemlerin ücretleri bankadan aracı kuruluşlara gittiği için iade işlemi gerçekleştirilmez.

Önceki yazılarımız arasında bulunan 18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir Mi? ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Banka Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ? makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

Borsaların düşüşü neyi ifade eder ?

Borsaların Düşüşü Neyi İfade Eder ?   Piyasa Bozulması   Piyasa aksaklığı, piyasaların normal ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.