Anasayfa / Ekonomi / Borsa ve hisse senedi nedir ?

Borsa ve hisse senedi nedir ?

Borsa Nedir?

Ekonomi ve para yönetimi ile ilgilenen kişilerin en sık duyduğu yatırım ve para kazanma araçlarından biri de şüphesiz borsadır. Borsa nedir? Sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse… Borsa, büyük şirketlerin hisselerinin alınıp satılabildiği piyasalardır. Bu tabii ki temel düzeyde borsanın anlamını oluşturmaktadır. Borsa çok daha kapsamlı bir olaydır. Borsa sadece şirketlerin hisseleri üzerinden değil tahviller, emtialar, fonlar gibi birçok ekonomik dengenin parasal olarak yönetildiği geniş bir alandır.
Ülkelerin kendilerine özgü borsaları bulunmaktadır. Amerika’da NASDAQ borsası bilinen en büyük borsalardan biri iken ülkemizin de kendine özgü borsa sistemi bulunmaktadır. Ülkemizdeki borsa işlemi Borsa İstanbul (BİST) üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde uzman borsacılar dışında genelde para kazanmak amacı ile borsa oynamaya başlayan kişiler yoğunluklu olarak hisse senetleri ile uğraşmaktadır.

Hisse Senedi Nedir?

Borsada işlem gören şirketler ortaklarının şirket üzerinde ne kadar sermaye payı sahibi olduklarını bilgilendirme amacı ile oluşturdukları değerli evraklara hisse senedi denir. Bu konuyu örneklemek gerekirse bir şirketin borsa piyasasında 100 bin hisse senedi kâğıdı bulunmaktadır. Eğer siz bu hisse kağıtlarının 10 bin tanesini satın alırsanız şirketin %10 değerinde ortağı olursunuz. Yıl sonu elde edilen kârın %10 pay alırsınız.

BIST100 Nedir?

Borsa İstanbul üzerinde işlem yapılabilen 568 şirket bulunmaktadır. Bu şirketler iş faaliyetlerine göre çeşitli şekillerde gruplandırılır. Bu gruplandırmaların en önemlisi BIST100 adı verilen endeks biçimidir. Borsa İstanbul üzerinde en çok işlem gören 100 şirketin hisse senetlerinin alınıp satılması ile beraber günlük oluşan endeks değerlerine BIST100 adı verilmektedir. Bu 100 şirketin değer – sermaye birleşimine BIST100 değeri adı verilmektedir.

Borsa İstanbul İşlem Saatleri ve Seansları Nelerdir?

Her ülkenin kendine göre borsa piyasası olduğunu belirtmiştik. Bu borsalar ülkelerin çalışma saatleri ve gündüz saatlerine göre hazırlanır. Bu nedenle dünyanın şekli nedeni ile oluşan saat farkından dolayı bir ülkenin borsa piyasası açık iken başka ülkenin borsası kapalı olabilmektedir. Eğer çalıştığınız borsa piyasası Borsa İstanbul ise, hafta içi 5 gün boyunca sabah 09:15 ile 12:30 ve 14:00 – 17:40 saatleri arasında alım satım işlemleri yapabilirsiniz.

Borsa İçin Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa oynamak ve alım satım işlemleri gerçekleştirmek istiyorsanız ve işlem yapacağınız piyasanın Borsa İstanbul olduğunu varsayarsak yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Yatırım hesabı açarak borsa oynamanın iki yolu bulunmaktadır. İsterseniz çalıştığınız banka ya da bir aracı kurum sayesinde oynayabilirsiniz. Lakin aracı kurumların agresif reklam politikaları ve para kazanma amacı güderek yaptıkları yönlendirmeler bazı acemi borsa oyuncuları için can yakıcı olabilmektedir. Bunun yerine banka hesabından oynanması yeni oyuncular için daha yararlı olabilmektedir. Bankalar üzerinden işlem yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise banka masraflarıdır. Bu konuda dikkatli olun.
Çalışmış olduğunuz bankaya başvuru yaparak vadesiz TL yatırım hesabı açın. Açtığınız hesap için işletim ücreti masrafı çıkartılacaktır. Bunun için çalışıyorsanız maaş hesabını, öğrenciyseniz öğrenci belgesi ile öğrenciliğinizi kanıtlayarak yıllık işletim ücreti masrafından kurtulun. Bunun dışında borsada işlem yapabilmek için hesabınıza her para yükleme işleminde EFT ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu nedenle EFT ücreti kesmeyen bankaları tercih edebilirsiniz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Banka Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ? ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.