Anasayfa / Ekonomi / Borsaların düşüşü neyi ifade eder ?

Borsaların düşüşü neyi ifade eder ?

Borsaların Düşüşü Neyi İfade Eder ?

 

Piyasa Bozulması

 

Piyasa aksaklığı, piyasaların normal ve hızlı bir şekilde piyasadaki düşüşlerle karakterize edilen düzenli bir şekilde faaliyet göstermeyi durdurduğu bir durumdur. Piyasa aksaklıkları, hem borsa da yapılan fiziksel tehditler hem de olağandışı alım satımlardan kaynaklanabilir (bir kaza durumunda olduğu gibi). Her iki durumda da, bozulma yaygın panik yaratır ve düzensiz bir piyasa koşullarını ifade eder.

 

1987 piyasa çöküşünün ardından, devre kesiciler ve fiyat limitleri dahil olmak üzere piyasa aksaklıklarıyla ilgili riskleri en aza indirmek için sistemler uygulamaya koyuldu. Bu sistemler, panik koşullardan kaçınmak için hızla azalan pazarlarda ticareti durduracak şekilde tasarlandı.

 

Piyasa Bozulmasına Neden Olan Faktörler

 

Bazı faktörlerin iş akışını engelleyecek yaygın sorunlara neden olabileceğine inanan yatırımcılar arasında korkulardan kaynaklanan şiddetli düşüşler yaşanırsa piyasada aksaklık yaşanabilir. Örneğin, savaş endüstrisi için hayati öneme sahip bir bölgedeki petrol kulelerinin güvenli çalışmasını tehdit ederse, bu kaynağa erişim konusundaki endişeleri tetikleyebilir. Güçlü kasırgalar veya diğer doğal afetler, aynı zamanda, bir endüstri için hayati olan ve süresiz olarak üretimin durmasını zorlayan yerlere çarpmaları halinde önemli kesintilere neden olabilirler.

 

Siyasi eylem ve politika değişiklikleri, pazar bozulmasına yol açan çökmeleri de teşvik edebilir. Federal otoriteler bir endüstriye ya da sanayiye zarar veren bir duruş sergiliyorlarsa ve bu etkiler yaygın ve acil bir hal alacaksa, piyasa hızlı bir hisseleri görebiliyordu. Bu tür politik eylemler, ticaretteki değişimleri ve ithalattaki tarifeleri içerebilir. Ülkeler arasında genel karışıklığa yol açabilecek politika değişikliklerini de içerebilir. Eğer bir ulus, uluslararası silah sözleşmelerinden çekilirse, örneğin, katılımcı ülkelerin tavrını değiştirebilir ve uluslararası ticarete zarar verebilecek daha derin yansımalar yaratabilir. Fark edilmeyen zayıflıkların bir ekonominin temellerinde açığa çıkması, piyasa aksaklığıyla sonuçlanan bir çarpışmayı da tetikleyebilir.

 

Çok sayıda ipotek temerrüde düştüğünde, Subprime Meltdown’ıtetikledi . Mali sistemin doğası, alt-piyasa piyasasındaki kötü borcun, ekonominin likiditesini ve sağlığını sorgulaması şeklinde bir dalgalanma etkisi olduğu anlamına geliyordu. Bu menkul kıymetleştirilmiş krediler ve diğer borç verme uygulamaları hakkında belirsizliğin artmasına neden olan Kredi Krizi’ne doğru genişledi. Bu dönemde Lehman Brothers da dahil olmak üzere büyük finans kurumlarının başarısızlığı da görüldü.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Borsada Kağıt Alıp Satmanın Mantığı nedir ? ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Borsaların düşüşü neyi ifade eder ? makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

Borsada Kağıt Alıp Satmanın Mantığı nedir ?

Borsada Kağıt Alıp Satmanın Mantığı   Borsada Kağıt Alım Satmanın Mantığı              Borsa, yatırım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.