Anasayfa / Sponsor / Kameralı Araçlar İle Su Kaçağı Bulma

Kameralı Araçlar İle Su Kaçağı Bulma

Evimize gündelik kullanım için gelen suyun temiz olması kadar kullanılmış suyun hiçbir sızıntı yapmadan, doğru bir şekilde evimizi ve binamızı terk etmesi de sağlığımız için önemlidir.

Teknoloji geliştikçe ortaya çıkan sorunların tespit etmesi hem zaman hem maliyet açısından kolaylaşmaktadır. Bugün, atık su tesisatında meydana gelen herhangi bir sorunun tespiti için öncelikli olarak kameralı araçlar kullanılmaktadır. Ersoylar Tesisat Esenler şubesi her türlü su tesisatı sorunlarınızda sizlere bir telefon kadar yakındır.

Elbette önlem olarak ilk önce atık su tesisatı montajının doğru yapılması gereklidir. Öncelikle, pis su ve atık maddeleri taşıyan pimaş boruları son derece sağlam ve kaliteli malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Atık Su Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Pis su ve atıklar mümkün olduğunca hızlı bir şekilde evi ve binayı terk etmelidir. Bu nedenle kat boruları mümkün olduğunca kısa olmalı, alt katta bulunan bina ana boruları en kısa yolda bina dışına çıkarılmalıdır.
 • Sistemin en hassas noktaları boruların eklenme yerleridir, su akışını kolaylaştıracak şekilde monte edilmelidir. Uygun contalar kullanılmalıdır.
 • Tesisatın en hassas noktalarından bir diğeri ise dikey-yatay değişim bölgeleridir. Bu bölgelerde yay dirsek ya da iki açık dirsek kullanılmalıdır.
 • Her kolonun bittiği en alt bölümde temizleme kapağı bulunmalıdır.
 • Zemin üzerine bulunan borular sert cisimlere karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Uç malzemelerin seçimi ve montajı özenle yapılmalıdır.

Atık Su Kaçağı Nedenleri

Atık su tesisatında meydana gelen sorunların başlıca nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Kalitesiz malzeme seçimi,
 • Yanlış montaj,
 • Tıkanmış giderleri açmak amacıyla kullanılan kimyasallar zamanla contaların deforme olmasına ve erimesine sebep olması,
 • Boruların kullanım ömrünü tamamlaması

Pis Su Sızıntısının Fark Edilmesi

Atık su kaçağı tespiti ve onarımından önce bulunduğunuz ortamda su kaçağı olduğundan şüphelenmenize sebep olacak çeşitli işaretler görebilirsiniz.

 • Tavandan akan sular kokusuz olsa dahi genel olarak atık su sızıntısına işaret etmektedir. Eğer su sürekli değil de ara ara damlayıp kesiliyorsa, atık su tesisatından kaynaklandığını söyleyebiliriz.
 • Evde böcek, fare gibi canlıların görülmesi, dış atık su borusunda büyük bir delik olduğuna işaret edebilir.
 • Alakasız yerlerde pis su birikintileri oluşması

Bu durumlardan biri ya da birkaçı ile karşılaştığınızda su kaçağı tespiti yapan firmalar ile irtibata geçmelisiniz.

Atık Su Sızıntısının Tespiti

Cihazla su kaçağı tespit etme yöntemlerinden biri olan kameralı görüntüleme sistemleri en yaygın biçimde atık su tesisatında meydana gelen sorunların tespit edilmesinde kullanılır. Kameralı cihazlar boruların içini görüntüleyerek sorunun tam olarak nerede ve neden kaynaklandığının bulunmasını sağlar. Bu cihazlar,

 • Görüntüyü renkli olarak alabilir
 • Fotoğraf çekimi yapabilir
 • Görüntü kaydedebilir

Böylece sorunu daha yakından incelemeye imkan verirken, sizin de sorunu görmenizi ve güvenle işlem yaptırmanızı sağlar.

Ersoylar Tesisat, Şişli bölgesinde bütün bu tesisat işlemlerini nasıl gerçekleştiriyor? Eviniz de banyonuz, tuvaletiniz veya mutfağınızdaki su sızıntısı yapan bölgeyi göstermeniz yeterli. Bilgisayarlı tesisat cihazımızla çıplak kulakla dahi duyamayacağımız sesleri dinliyoruz. Tesisat sisteminde hangi noktada bir kaçak ya da sızıntı var, nokta atışı ile belirleyebiliyoruz. Sorun çıkaran bölgeyi tespit ettikten sonra sızıntı yapan alanda yeteri kadar çalışma ortamı sağlayarak, sadece hasarın olduğu bölge kırıyoruz. Onarım gerçekleştikten sonra yine işinde ehil ustalarımız tarafından kırılan bölgeyi tamir ediyoruz. Şişli Su kaçağı bulma konusunda profesyonel bir yaklaşım izleyen tesisat ustalarımız garantili ve temiz onarımları ile yüzünüzü güldürecek ve su kaçakları artık kâbus olmaktan çıkacak.

 

Su kaçak Tespiti için Kamera Çeşitleri

Kamera sistemi belirli çaptaki boruları görüntülemek için tasarlanmıştır. Farklı çaplardaki pimaş boruları için farklı kameralar kullanılır. En yaygın kullanılan kameralar 50-100’lük boruları görüntülemektedir. Bu boyuttan daha dar ya da geniş borular için farklı kameralar kullanılmalıdır.

Örneğin çapı 200’ün üzerinde olan boruların görüntülenmesinde küçük kameralar kullanılamaz. Çünkü hem merceği hem çapı küçük olan bu borular, boru çeperini göremez. Dolayısıyla, boru çeperinde meydana gelen hasarı da tespit edemez.

Zemin sularını tesisata aktarmak, bu arada parçacıklı atıkları ayırmak için kullanılan süzgeç giderlerde genel olarak ince gırtlak hortumlar kullanılır. Bu boruların görüntülenmesi için kameranın ucuna ince bir aparat takılarak görüntü alınır.  Şişli merkez şubemiz 7/24 sizlerin hizmetindedir.

Kısacası kamerayla su kaçağını tespit etmek için geliştirilen cihazlar, farklı tip borular için özelleştirilerek daha hızlı, kaliteli ve düşük maliyetli hizmet verilmesini sağlamaktadır.

Kameralı Araçlar İle Su Kaçağı Bulma makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

Baymak Kombi Servis İstanbul

Kombi denilince ilk akla gelen markalardan birisi olan Baymak’ın ürünlerindeki akıllı teknolojiler, uzaktan denetim, düşük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.