Anasayfa / Ekonomi / Neden borsaya yatırım yapılmalıdır ?

Neden borsaya yatırım yapılmalıdır ?

Neden Borsaya Yatırım Yapılmalı

 

En Avantajlı Yatırımın Adresi Borsa

 

Şirketlerin sahip olduğu hisselerin, halka arz yoluyla alınıp satılması yönteminin uygulandığı pazarlara borsa denilir. Borsada işlem gören hisse senetleri önceleri gerçek olarak takas yapılıp saklanabilmekteyken, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal olarak banka hesapları aracılığıyla takas edilebilmekte ve sanal oldukları için de banka hesabında saklanması çok daha rahat ve güvenli olmaktadır.

 

İnsanoğlu, yüzyıllardır maddi varlıklarını koruma, değerini arttırma yollarına başvurmaktadır. Parayı çoğaltmanın yollarının başında değerli bir emtiaya yatırım yapmak gelmektedir. Borsa piyasası da uzun yıllardan beri insanların yatırım yaptığı alanlardan birisidir.

 

Borsada yatırım yapmanın en büyük nedeni, yatırım yapılan şirketin mali yapısına olan güvendir. Kar eden bir şirketin yüksek kazanç getireceği düşüncesiyle o şirkete ortak olmak anlamına gelen hisse senedi yatırımı, uzun vadede yüksek kazançlar elde etmek için çok güvenli bir yoldur.

 

Hangi Hisseler Alınmalı Borsa yatırımı deyince akla ilk başta, banka, holding vs. gibi şirketlere yatırım yapmak gelir. Çünkü büyük bir kurumun finansal yapısına olan güven, insanları cezbeden öncelikli faktörler arasında gelir. Sonrasında o hissenin ucuz olması, yatırım yapılan dönem, ülkedeki ekonomik durum vb. koşullar yatırım kararında etkili diğer koşullardır.

 

Borsada yatırım yapmak, aslında uzun vadede bir şirkete ortak olmak demektir. Kısa vadeli yatırımlar fazla kazanç sağlamayacağı gibi, psikolojik açıdan ve borsanın genel yapısından dolayı çok da tavsiye edilmeyen bir yoldur.

 

Borsada yatırım yapıldığında, sermayenin getirisi diğer yatırım türlerinden çok daha fazladır. Hisse kar ettikçe hissenin fiyatı artacak, aynı zamanda yıllık temettü, sermaye artırımı gibi yollarla da hisse senedi yatırımcısına büyük kazançlar getirecektir.

​​​

Avantajları Ve Farkları ​​​​​​Borsada yatırım yapmanın avantajlarından birisi, yatırım için yüksek meblağlar ve belli bir süre gerektirmemesidir. Çünkü fiyatı ucuz olan, hatta kuruş değerindeki bir hisseyi bile satın alabilirsiniz. Ayrıca bankadaki faiz geliri, bireysel emeklilik vb. yatırımlar gibi belli bir süreye bağlı değildir. Sahip olduğunuz hisse senedinizi istediğiniz zaman, istediğiniz fiyata satabilir; yeni hisselere yatırım yapabilirsiniz.

 

Hisse senedi yatırımları hem devlet hem banka güvencesinde olması nedeniyle, ve ayrıca günümüzde sanal ortamda saklanabilmesinden dolayı modern ve güvenilir bir yatırım aracıdır.

 

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan Forexin borsadan farkı var mı ? ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Neden borsaya yatırım yapılmalıdır ? makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

Borsada Kağıt Alıp Satmanın Mantığı nedir ?

Borsada Kağıt Alıp Satmanın Mantığı   Borsada Kağıt Alım Satmanın Mantığı              Borsa, yatırım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.