Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / 5 kişilik tereyağlı sade pirinç pilavı tarifi

5 kişilik tereyağlı sade pirinç pilavı tarifi

pilav tarifiEn sevdiğim yemeklerden biri olan pilavın nasıl yapılacağını sizlere paylaşacağım. Özellikle pilav konusunda sonradan öğrendiğim teknikleri sizlere aktararak çok güzel pilav tarifi hazırlayacağım.. Pirinç pilavı yapılırken püf noktaları neler onlardan bahsedeceğiz. Öncelikle 5 kişilik bir pirinç pilavı yapılırken hangi malzemelere ihtiyacımız var onları yazalım.

Pirinç pilavı malzemeleri

Pirinç pilavı yapılırken en önemli kural malzemelerin oranıdır. Aşağıdaki altın oranı kullanarak 5 kişilik pirinç pilavı yapabilirsiniz. Duruma göre tabi 10 kişilik yapmanız gerekirse eğer, aşağıdaki malzemeleri 2 katına çıkarabilirsiniz.

  • 2,5 bardak pirinç
  • 750 ml sıcak su
  • Çeyrek bardak ayçiçek yağı
  • Tereyağı (isteğe göre azaltıp artırılabilir)
  • Tuz (isteğe göre azaltıp artırılabilir)

Pirinç pilavı nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?

İlk önce pirinci pilavını yapmadan önce pirincimizi, 1 saat suda bekletmenizi öneriyoruz. Arkadaşlar şimdi herkesin yaptığı en büyük hatadan bahsedeyim. Pirinç pilavı tereyağ ile kavrulmaz. Tereyağı çabuk yanan bir yağ olduğu için sonradan ilave etmek daha iyidir. Yani çiçek yağımızı teflon tavamıza döküyoruz. Önceden yıkamış olduğumuz pirinçleri kevgirden tavaya döküp, kavurmaya başlıyoruz. Bir süre kavurduktan sonra, isteğe göre tuzumuzu ilave ediyoruz. İşte burası çok önemli arkadaşlar ısıttığımız sıcak suyumuzu dökmeden önce, tereyağımızı pilavın içinde eritiyoruz ve hemen arkasından sıcak suyumuzu pilavın üzerine döküyoruz. Tereyağı yanmayacağı için piştikten sonra pilavınız da çok güzel , doğal bir koku olacaktır. Suyu pilavınızın üzerini 1 parmak geçecek şekilde koymanız yeterli olacaktır. Daha sonra kapağını kapatıp, ocağın altını açabilirsiniz. İçerisindeki su kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte pişmesini bekliyoruz. Bir süre sonra pilavın piştiğini anlayacaksınız ve ocağın altını kapatıp dinlenmesini bekleyebilirsiniz. Pilavın bir süre daha beklemesi lezzetini arttıracaktır.

Afiyet olsun

Yazar Furkan Kahraman

Değişebilir her an herşey!

Bunu biliyormusun?

domates çorbası

1 kişilik domates çorbası tarifi

Soğuk kış aylarının eşsiz lezzeti çorba, her menüde olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Çorbanın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.