Anasayfa / Teknoloji / Termal macun nereden alınır

Termal macun nereden alınır

Termal macun nedir? ne işe yarar? neden alınır? nereden alınır? gibi soruların cevaplarını bu yazımız üzerinden alabilirsiniz. Termal macun her ne kadar önemsenmeyen bir parça olsada aslında çalıştırdığı her mekanizma için hayati bir değer taşımaktadır. Makalemizde ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Öncelikle yazımıza termal macunun tanımı ve işlevi hakkında bilgi vererek başlamak istiyorum.

Termal macun nedir?
Termal macun aslında günümüzde, bilgisayarların içerisinde yer alan soğutma mekanizmalarını kolaylaştırmak amacıyla ekran kartı, işlemci gibi bir çok donanımın üzerine sürülerek ısı iletimini kolaylaştırmaya yarar. Termal macun deyip geçmeyin, o kadar önemli bir şeydir ki bu olmadan bilgisayarınız ne yazık ki acılmaz, açılsa dahi bir süre sonra ısınarak parçaların yanmasını engellemek amacıyla kendisini kapatır.Termal macun çok ucuz bir şey de olsa bir bilgisayar için hayati önem taşımaktadır.

Termal macun neden değiştirilmelidir?
Zaman içerisinde bilgisayarın içinde yer alan macunlar kurur ve ısı iletkenliğini yitirirler. Başlangıçta bilgisayarınız yavaşamalar ve donmalarla aslında bunu belli edebilir. Termal macun zaman içerisinde daha da kötüleşmeye başladıkça bilgisayarınızın işlemcisi zaman zaman oyun oynarken veya güçlü işlemler yaparken yeterince soğutulamaz ve ısınarak kapanır.Bilgisayarınızın daha sağlıklı çalışması için zaman zaman termal macun değişim işlemi yapmalısınız.

Termal macun nereden temin edilir?
Termal macunu günümüzde hemen hemen her köşe başında yer alan sıradan bir bilgisayar tamircisinde bulmanız mümkündür. Kalitesine ve gramajına göre ortalama 5-10 TL civarlarında rahatlıkla temin edebilirsiniz. Eğer çevrenizde bilgisayarcı yoksa internet üzerinden de kolayca satın alabilirsiniz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Windows ekran görüntüsü nasıl alınır ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Termal macun nereden alınır makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.