Anasayfa / Tarifler / İçecek Tarifleri / 1 kişilik salep nasıl yapılır

1 kişilik salep nasıl yapılır

salep nasıl yapılırŞimdi de kış aylarının sıcacık içeçeği salebi inceleyeceğiz.Arkadaşlar salep yapmanın 3 çeşit tekniği bulunmaktadır. Bunlardan birincisi markette hazır olarak satılan paketli olanlardan alıp sütü ısıtıp karıştırmaktır. Bu şekilde çok hızlı ve pratik bir şekilde salep hazırlayabilir ve salep isteğinizi çabucak giderebilirsiniz.İkinci bir teknik ise toz salep satın alıp içine şeker ve süt ilave ederek yapmaktır. Üçüncü ve son tekniğimiz ise evde bazı malzemeler ile kendimiz karıştırarak yapmaktır. Şimdi de sırayla  evde salep yapmanın avantajlarını, evde salep malzmelerini ve yapılış şeklini inceleyelim.

Evde salep yapmanın avantajları nelerdir?

Salebi evde yaptığınız taktirde malzeme oranlarını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.Mesela şeker oranını azaltabilirsiniz , hatta hiç şeker dahi koymayabilirsiniz. Dışarıdan aldığınız salebin içeriğini çok fazla değiştirme şansınız yoktur. Evde yaptığınız salebin tek olumsuz yanı ise, size emek ve zaman harcatmasıdır

Evde salep malzemeleri nelerdir?

Evde salep yaparken aşağıdaki malzemeleri kullanacağız. Eğer aşağıdaki malzemeler elinizde mevcut ise salep yapma işlemine geçebiliriz.

  • Tarçın
  • Şeker
  • Süt
  • Vanilya
  • Patates nişastası
  • Pirinç unu

Salep nasıl yapılır?

İlk önce tüm malzemelerimizi karıştırıyoruz. Malzemeleri damak tadınıza göre istediğiniz oranda ayarlayabilirsiniz.Malzemelerimizi karıştırdıktan sonra tencerenin içinde biraz kavuruyoruz. Malzemeleri kavurarak pirinç ununun kokusunu azaltıyoruz. Daha sonra ocağın altını biraz kısıp , yavaş yavaş tencereye süt ilave ediyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz.Bir süre sonra biraz koyulaşmaya başladığını siz de farkedeceksiniz. Karışım kaynamaya başladıktan yaklaşık olarak 1 – 2 dakika sonra ocaktan alıp servis edebilirsiniz. Dilerseniz kaynarken isteğe göre çubuk tarçın ilave edip güzel bir tat vermesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıda da bonus olarak sokaklarda satılan o eşsiz salebin, bir vatandaşımızın paylaşmış olduğu görüntüleri sizlere sunuyoruz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Türk kahvesi nasıl yapılır? ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

1 kişilik salep nasıl yapılır makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.