Anasayfa / Tarifler / İçecek Tarifleri / Çay nasıl demlenir?

Çay nasıl demlenir?

  1. çay nasıl demlenirHerkes çay demler, ancak çay demlemek bir sanattır. Bugün de sizlere çay nasıl yapılır demlenir en özel noktalarını sizlerle paylaşacağız.Hemen hemen her sitede; çay demleme tarifi bulabilirsiniz. Ancak bizim sizlerle paylaşacağımız pük noktalar ile aynı çay ocaklarında ve kahvehanelerde demlenen çay aseletinde, tavşan kanı bir çay içmeye hazır olun. Sloganımız da herkes çay demler, ancak bizimkini bir deneyin 🙂.

Peki Mustafa Bey bu çay demlemenin püf noktalarını nereden öğrenmiş olabilir ki?
Arkadaşlar ben küçük yaşımdan beri, okullar yaz tatili olduğunda çalışmaktayım. En kral nasıl çay demlenir, yazları çay ocağında çalışarak öğrendim. Bence güzel çay demlemenin 2 önemli püf noktası vardır ve bunları sizlerle paylaşacağım.

1 Kişilik çay nasıl demlenir?
Yine 1 kişilik bir tarif ile karşınızdayız. Ben bir kişilik diyorum ama siz kişi sayısına göre katını koyabilirsiniz.

  1. Çaydanlığın büyük olanının içine suyu doldurun ve kaynamasını bekleyin,
  2. Su kaynadıktan sonra, küçük olan demliğe bir miktar su koyun,
  3. Burası çok önemli suyu yaklaşık 30 – 45 saniye aralığında bir yere koyup dinlendiriyoruz. Eğer kaynayan suyu direk çaya boşaltırsanız, çayı yakabilir ve kötü tat olmasına neden olabilirsiniz.
  4. 30-45 saniye dinlendirdikten sonra koyduğunuz su ile orantılı olarak, suyun üstüne çayı ilave edin. Eğer tek başınıza içecekseniz 1 yemek kaşığı koymanız yeterli olacaktır. (Suyun üzerine çayı dökerek yavaş yavaş ve daha güzel demlenmesini sağlıyoruz)
  5. Büyük çaydanlığa su ilave edip ocağa tekrar geri koyun ve üzerine çay koyduğumuz küçük çaydanlığı bırakın.
  6. Alttaki su kaynamaya başladığında, altını kısarak demlemesini bekleyin
  7. Demlendikten sonra afiyetle içebilirsiniz

Benim görüşüm bir çay demlerken dikkat edilmesi gereken en önemli 2 olaydan 1.suyu dinlendirmek, 2.suyun üzerine çay koymaktır.Bunların dışında bütün çay tarifleri zaten birbiri ile aynıdır.Bugün içecek tariflerinden çayı ele aldık, çay ile alakalı sorularınız olursa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Çayın ülkemiz açısından önemi

Çayın ülkemiz açısından önemi gerçekten çok büyüktür. Biz kahve kültürü değil de, çay kültürü olan bir milletin evlatlarıyız. Hayatımızın hemen hemen her noktasında; sabah, öğlen, akşam, yaz, kış çay tüketimi ülkemizde hiç bir zaman bitmeyecektir. Yabancı insanların da en çok merak ettiği şeylerden biri de yaz aylarında tüketilen çaylardır. Hava sıcaklığı olmuş 40 derece, halen daha ülkenin her noktasında güneşin altında insanlar çay içiyor. Başka ülkede yaşayamam, diyerek yazımı noktalıyorum 🙂

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan 1 kişilik salep nasıl yapılır başlığındaki makalemizde salep malzemeleri, salep neyden yapılır ve sokakta salep ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Çay nasıl demlenir? makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.