Anasayfa / Tarifler / İçecek Tarifleri / Türk kahvesi nasıl yapılır?

Türk kahvesi nasıl yapılır?

Türk kahvesiSelam beyler, neden beyler dedim biliyor musunuz? Şimdi çok güleceksiniz ama hiçbir Türk kadınının, Türk kahvesi yapımını bilmeyeceğini düşünmüyorum bile. Muhtemelen canınız Türk kahvesi çekti ve evde yapabilecek kimse yok. Ne yapalım kahveden vaz mı geçelim? Tabiki de hayır 🙂  Evliyseniz eşiniz evde değil, değilseniz anneniz evde yok. Şimdi siz evdeki aletlerden filan da anlamadığınız için 3 farklı ev aletiyle, Türk kahvesi tarifi anlatacağım.

Arçelik marka Türk kahvesi makinesi

Allah allah neden Arçelik yazmışlar acaba? Tabii ki de reklam değil arkadaşlar , %90 evinizde bu marka makine varsa arçeliktir. Eğer değilse bile hepsinin çalışma mantığı aynı ve şuanda çok şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Şimdi o makinenin sürahi gibi olan şeyinin içine 1 tatlı kaşığı tepeleme Türk kahvesi koyun. Daha sonra; şekerli istiyorsak 2 adet kesme şekeri , orta istiyorsak 1 adet kesme şekeri , sade istiyorsak da 0 adet kesme şekeri koyuyoruz. Son olarak hazneye yerleştirip düğmeye basın, zaten kahve hazır olduğunda makine uyarı verir ve sizde alıp Türk kahvesi fincanına kolayca döküp içebilirsiniz.

Elektrikli cezve ile kahve nasıl yapılır

Eğer evinizde kahve makinesi yoksa, fakat elektrikli cezve varsa şanssız sayılmassınız diyebilirim :). Çünkü elektrikli cezve ile yapmak ocakta yapmaktan daha kolaydır. Elektrikli cezve ile kahve yaptığınızda köpüksüz olma olasılığı neredeyse imkansızdır. Elektrikli cezve ile kahve yapıyorsanız eğer, mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız.Yine yukarıda anlattığım şekilde kahve ve şeker oranlarını ayarlıyoruz. Cezveyi çalıştırmadan önce güzelce bi karıştırın, 10 – 20 saniye sonra biraz daha karıştırın, kaynamaya başladığı anda hemen cezveyi durdurun ve fincana boşaltın, bu kadar basit 🙂

Ocakta cezve ile Türk kahvesi nasıl yapılır

Evet beyler, yukarıdaki 2 seçenekte yoksa korkarım işimiz çok zor :(. Ancak canımız çok çekti; niyetlendik bi kere yapacağız, başaracağız. Kahve ve şekerleri; yine aynı oranda koyduk, ocağın üzerine koymadan yine karıştırmaya başlıyoruz. Cezveyi ocağa alalım, biraz ısınmasını bekleyelim ve yine karıştıralım. Şimdi burası çok kritik; eğer bol köpüklü Türk kahvesi yapmak istiyorsanız, cezvenin içinde yer alan kahvenin köpüğünden alıp fincanınıza aktarın ve cezveyi tekrar ocağa koyup kaynamasını sağlayın. Kaynamaya başladığında cezveden, fincanınıza yavaş yavaş dökmeye başlayın, umarım köpüklü bir Türk kahvesi yapmayı başarmışsınızdır :D.

Türk kahvesi nasıl yapılır? makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.