Anasayfa / Siyaset / SİYASET VE POLİTİKA

SİYASET VE POLİTİKA

Siyaset, genel olarak duyduğumuz bir kavram. Peki nedir bu siyaset ? Siyaset; Sözlük anlamıyla devlet işlerini düzenleme ve yürütme ile ilgili anlayıştır. Siyaset ile politika farklı ama yakın kavramlardır. Politika ise amaçları doğrultusunda bir nevi insanların zayıf noktalarından ya da aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanma, belli yollarla işlerini yürütme tutumudur. Bu iki kavram insanları yurttaşlık düzeyinde etkilemektedir. Siyaset kavramı 14. Yüzyıldan sonra, politika ise 20. Yüzyıldan sonra yaygınlaşmıştır.

Siyaset ve politika kavramları, Antik Yunan da kullanılsa da modern zamanlara dek dünyada bir anlam ifade etmiyordu. Mutlak monarşiler hüküm sürmekteydi. Eskiden tanrı olarak görülen krallar zamanla dünya çapında tepki almaya başladı. Çıkan isyan ve ayaklanmalar sebebiyle mutlak bir kral anlayışı sarsıldı, dünya birbirinden haberdar olmaya başladı, kültür akışı sağlandı. Her ne kadar krallar istemese de insanlar özgürlüğü ve demokrasiyi tanıdı. Halkın iradesi yönetimde belirleyici olduğundan politika denen kavram ilk demokrasilerle birlikte günümüze kadar ulaşmıştır. Ancak o dönemler demokrasinin yeni bir olgu olması, gelişme sürecinin uzun ve çok zorlu bir süreçten geçmesine neden olmuştur. Çünkü, binlerce yıllık bir iktidarın algısı vardı. Dünya çapında demokrasinin çoğunluğa ulaşması ise 2. dünya savaşı sonrasıdır. İnsanlar bu süreç zarfında işlerini yürütmek, insanları bir şeylere ikna ve kontrol sağlama amacıyla politikanın alanını genişletmiştir.

Aslında unutmamak gerekir ki ” Kapital ” yani zenginlik, büyük sermaye binlerce yıldır insanlara hükmetmektedir. Devlet de böyle bir hükmün aracıdır. Politika bu kadar kötü bir şey mi diye soracak olursanız ? Bazen politikacılar gerçekten de halkı temsil etmişlerdir ama çoğunlukla politika halkı oyalamak için kullanılır. Siyaset ve siyasetçilik; Bir meslek ya da ele geçirilen bir pozisyondur. Şu şekilde açıklamak gerekirse, mevki ya da mal kaygısı olan kişilerin kendi şahıslarını tatmin ettiği bir araçtır. Siyaset sadece bir paravandır. Gerçek bir yönetimde her şeyden önce halkın temsili önemlidir. Günümüzde ise bu kavramları kullanan siyasetçiler ve politikacılar; Şan, şöhret ve mevki için yola çıkmaktadırlar. Politikacılar genel olarak güç peşinde koşan simsarlardır. İyi yönetilmek istiyorsanız bunu hep birlikte yapmalısınız. Bir kurtarıcı beklemeyin, insanlar kendilerini kurtarırlar ! Saygı ve sevgiyle . . .

SİYASET VE POLİTİKA makalesinin yazarı Hatice KARACA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.