Anasayfa / Sağlık / Sivrisinek Isırdı Ne Yapmalıyım?

Sivrisinek Isırdı Ne Yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar, özellikle yaz aylarında evimizden çıkmayan sivrisineklerden eminim herkes şikayetçidir. Peki sivri sinek ısırığına karşı ne gibi tedbirler alıyorsunuz?

 

Öncelikle sivri sinek ısırdığında, ısırdığı yerin hemen kabardığına ve kaşındığına şahit oluruz. Öncelikle kaşıntıya iyi gelen şeylerden birisi sudur. Kaşınan yerinizi suya tuttuğunuz taktirde kaşıntısı oldukça azalacaktır.

Sivri sinek ısırdığında kullandığınız su etkisini yeterince gösteremediyse diğer bil yol olarak karışınan yerinize diş macunu sürebilirsiniz. Herkesin evinde mutlaka diş macunu vardır. Küçük bir parça elinize sıkarak sivri sineğin ısırdığı yere sürerseniz kaşıntıyı sonlandıracaktır. Eğer bu da işe yaramadıysa sirke deneyin. Sirkenin kendiliğinden sağladığı asit sayesinde kaşıntının geçeceği söylenmektedir. İlk olarak yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri deneyin onlar geçirmezse sirkeye başvurun.

Ayrıca buz, bal ve muz kabuğunun da sivri sinek ısırdığında ısırılan yere sürülmesinin kaşınma etkisini azaltacağını belirtiriz. Tabi ki yukarıda ki bahsettiğimiz formüllerden en kolay ulaşabileceğiniz su dur. Özellikle su soğuk olursa etkisini daha çabuk göstermektedir. Aynı şekilde buz konusunu da ele alacak olursak su ile aynı etkiyi yapmaktadır. Fakat daha soğuk olduğundan dolayı etkisini daha çabuk göstermektedir.

Bunlara ek olarak sivri sinek ısırdığında herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Kabaran yer ve kaşıntı bir iki gün içerisinde zaten kendiliğinden yok olacaktır. Fakat kaşıntı çok canınızı sıkıyorsa sivri sineği bulmanız ve kibarca evden çıkartmanız gerekmektedir aksi taktirde sizi tekrar ısıracaktır.

Sivrisinek Isırdı Ne Yapmalıyım? makalesinin yazarı Okan KABUK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.