Anasayfa / Otomobil / Araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

Araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

Araç kullanırken yapılan en çok hatalardan ve dikkat edilmesi gereken en önemli hususlara değineceğiz. Günümüzde araç kullanırken yapılan çok fazla hata bulunmaktadır. Bunların birazcık olsun önüne geçebilmek için böyle bir yazı yazma gereksinimi hissettim. Şimdi araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde en önemlilerini sizlerle paylaşacağım.

Araç kullanirken dikkat edilmesi gereken kurallar

 • Araç kullanımına başlamadan önce aynalar ve lastikler mutlaka kontrol edilmelidir. Koltukta boyunuza göre ayarlanmalıdır.Tüm kontrolleri yaptıysanız araç kullanımına başlayabilirsiniz.
 • Sinyal Kullanımı: Araç park halinden yola çıkarken mutlaka kullanılmalıdır.Aynı zamanda şerit değiştirmeden önce de sinyal verilmelidir.
 • Takip mesafesi: Öndeki araca çok fazla yaklaşmadan takip mesafesi ayarlanmalıdır
 • Herhangi bir şekilde durmanız gerekirse debriyaja basmayı da unutmayın
 • Kasislerden geçerken mutlaka yavaşlamalısınız
 • Direksiyonu tek elle tutmak yerine çift elle güzelce kavramalısınız
 • Araç kullanırken telefonu kesinlikle kullanmamalısınız
 • Vites geçişi yaparken debriyajı hızlı bir şekilde bırakmak yerine, yavaş yavaş bırakmalısınız
 • Emniyet kemeri takılı olmadan trafiğe kesinlikle çıkılmamalıdır. Zaten yeni nesil araçların tamamı emniyet kemeri takılmadığında uyarı veriyor.
 • Bazı arkadaşlardan da şu şekilde sorular geliyor: araç kullanırken ne zaman aracı kenara çekmemiz ve kontağı kapatmamız doğrudur? Mesela acil bir şekilde durmanız gerekti böyle anlarda sağa sinyal verip, müsait olduğunuz bir yerde aracı durdurup kontağı kapatabilirsiniz.
 • Mutlaka gece uykunuzu iyi aldığınızdan emin olmalısınız. Gün içerisinde araç kullanırken uyuklama gibi durumlarda kendi canınızı ve diğer insanların canını tehlikeye atmış olursunuz.

Bizim araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz de söylemek istediğimiz maddelerin tamamı bu kadar, sizlerinde eklemek isedikleri olursa yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken şeyler tabii ki de çoğaltılabilir. Fakat biz mümkün olduğunca kısa bir şekilde, en önemli maddeleri size aktarmaya çalıştık

Önceki yazılarımız arasında bulunan Araç kullanırken yakıt tasarrufu sağlamak için ne yapılmalıdır başlığındaki makalemizde yakıt tasarrufu için ideal hız ve lastik basıncı, yakıt tasarrufu için lastik nasıl olmalıdır ve yakıt tüketimini düşürmenin yolları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

2.el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

2.el araba alınırken nelere dikkat edilir? Maddeler halinde, en önemli detayları cambaz organizasyon ayrıcalığı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.