Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Ekonomi / Araç lpg ruhsata işletme nasıl yapılır? Gerekli evraklar nelerdir?

Araç lpg ruhsata işletme nasıl yapılır? Gerekli evraklar nelerdir?

lpg ruhsata işletme

Benzin fiyatlarına sık sık yapılan zamlar nedeniyle artık, benzinli araç kullanım sayısı giderek düşüyor. Eğer sizinde benzinli aracınız varsa ve Lpg dönüşüm işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız lpg ruhsata işletme ile alakalı tüm bilgileri bu azı üzerinden paylaşacağız. Lpg ruhsata işletme esnasında istenen belgeleri , ruhsata işletme ücreti gibi bir çok konuyu sizlerle paylaşacağız. Aşamaları daha kolay takip edebilmeniz için maddeler halinde tüm işlemleri baştan sona yazacağız.İşlemlerimize nasıl başlıyoruz yazımızda  hep beraber görelim:

LPG Ruhsata Nasıl İşletilir?

Lpg Ruhsata işletme işlemini gerçekleştirmek  için adımlarımızı şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Adım: Lpg geçiş yaptırdığınız bayiye gidip, garanti belgelerinizi ve adınıza kesilen faturaları almalısınız
 2. Adım: Herhangi bir vergi dairesinden araç borcunun olmadığına dair belge almalısınız. Aracın borçları var ise bu işlemleri yapmadan önce mutlaka borçlarınızı ödemelisiniz.
 3. Adım: Sızdırmazlık raporu, bulunduğunuz ildeki Makine mühendisleri odasına gidip sızdırmazlık ile alakalı evrakları toplamanız gereklidir
 4. Adım: Sigortacınızdan EK-1 belgesinden alıp doldurmanız gerekiyor. Dilerseniz internetten de indirebilirsiniz
 5. Adım:Dilekçe, Bulunduğunuz ildeki il Emniyet Müdüğürlüğünde dilekçe doldurmanız gerekmektedir.
 6. Adım:Muayene, unutmayın ki bu adımların en önemlisidir. Çünkü aracımız lpg sistemine geçeceğinden muayene işlemleri sırasında çok detaylı incelemeler yapılacaktır.
 7. Adım:Tüm evrakları Emniyet Müdürlüğüne teslim ediyoruz ve birkaç gün içerisinde yenilenmiş , lpg ruhsata işlenmiş ruhsatımızı kolay bir şekilde teslim alıyoruz.

LPG Ruhsata Geç İşletme Cezası Ne Kadar?

Eğer lpg geçiş işleminiz tamamlandıysa ve 30 günü geçecek şekilde ruhsatınıza da işletmediyseniz, hem 10 ceza puanı alırsınız, hem de 95 TL’lik bir ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Hatta herhangi bir yerde polis çevirmesi olduğunda, aracınızın bağlanma ihtimali de bulunmaktadır. Bu yüzden bizim önerimiz aracınızı LPG dönüşüm işlemini gerçekleştirdiğiniz gibi ruhsata işletmenizdir.

LPG Dönüşüm Sırasında Ne Kadar Ücret Ödenir?

 • Tank Ücreti: Lpg yakıt tank ücreti ortalama alacağınız markaya ve modelere göre 1000 TL ile 1500 TL aralığında değişmektedir.
 • Sızdırmazlık Ücreti: Yakıt Tankını taktırdıktan sonra herhangi bir sızdırmazlık olup olmadığı kontrol edilir. Bunun ücreti ise ortalama 35 40 tl civarındadır.
 • Muayene Ücreti: Yazıyız yazdığımız an itibari ile araç muayene ücreti 198,24 TL dir.
 • Ruhsat değişim ücreti: Ruhsata işletme için 81 TL civarında bir ücret veriyoruz.

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan Bitcoin nedir nasıl kazanılır - Bedava bitcoin veren siteler başlığındaki makalemizde bitcoin nasıl satın alınır, bitcoin nedir nasıl üretilir ve freebitcoin veren siteler ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Yazar Furkan Kahraman

Değişebilir her an herşey!

Bunu biliyormusun?

KOSGEB Geri Ödemesiz Kredi Alımı

Merhaba arkadaşlar, bugün herkesin merak ettiği KOSGEB geri ödemesiz kredi alımından bahsedeceğiz. Eminim aranızda iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.