Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Genel / Borakssız tutkalsız kolay slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Borakssız tutkalsız kolay slime nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Son zamanların adeta popüler oyuncağı haline gelen Slime hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda Slime nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir, zararı varmıdır. Peki bu slime’ın tanımı nedir yazımıza bununla başlayalım…

Slime Nedir?

Slime, biraz daha yaşı büyük kesimin çocukluğunda severek oynadığı oyun hamurlarına benzetilmektedir. Tanımını ise şu şekilde yapabiliriz: Birçok polimer malzemenin karıştırılması sonucu elde edilen hamurdur.

Slime Nasıl Yapılır?

Boraks ve tutkal slime’larda olmazsa olmazlardandır.Fakat boraks ve tutkal insan vücuduna zarar veren maddeler olduğu için biz sizlere borakssız ve tutkalsız slime nasıl yapılır bunu anlatacağız. İnternette çok farklı, çeşitli slime tarifleri bulunmaktadır. Ancak biz tarifimizi aşağıdaki gibi yapacağız. Dediğimiz gibi zararlı bir slime olmaması için boraks ve tutkal kesinlikle kullanmayacağız. Şimdi malzemelerimize bir göz atalım:

Slime Malzemeleri

Slime malzemelerimizi şu şekilde sıralayabiliriz.İnternetteki tariflerde daha küçük slime yaptıkları için aşağıdaki malzemelerin yarısı kadarını kullandılar. Biz ise tam iki katı malzeme ile daha büyük slime elde edeceğiz:

  1. Sütlü salep herhangi bir marka olabilir
  2. Yarım bardak odada bekletilmiş su
  3. Sıvı çamaşır deterjanı

Marketten aldığımız sütlü salep ile oda sıcaklığında bekletmiş olduğumuz ılık suyumuzu bir kabın içinde karıştırıyoruz.Güzelce karıştıktan sonra kıvamını aldığınız aten hissedeceksiniz ve bu adımdan sonra dilerseniz bi miktar gıda boyası ekleyebilirsiniz.(Renkli olmasını istemezseniz gıda boyası eklemeyebilirsiniz.). Daha sonra karışımımıza yavaş yavaş bir şekilde 1 kapak civarı sıvı çamaşır deterjanı döküyoruz ve aynı zamanda bu esnada karıştırmaya devam ediyoruz. Kıvamını aldığını hissettiğimiz anda 10-15 dk civarı Slime’mımızı beklemeye alıyoruz. Eğer beklediğinde kıvamı tam olmamış ve hala hazır değilse slimemızı düz bir zemine döküp, elimize de bir miktar çamaşır deterjanı sürüp yoğurmaya başlıyoruz. Bir süre sonra slime’ımımız tam kıvamını almış hale gelecektir.

Slime’ın Zararları?

Bizim sizlerle paylaşmış olduğumuz Slime içinde boraks ve tutkal bulunmadığı için sağlık açısından çok fazla bir zararı bulunmamaktadır. Ancak internette paylaşılan slime’ların neredeyse tamamında boraks ve tutkal mevcuttur. Kısaca içinde boraks ve tutkal bulunan slime’ların vucuda zararı vardır deyip yazımızı noktalıyoruz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Cambazın Cenazesi tiyatro oyunu konusu ve oyuncuları başlığındaki makalemizde cambazın cenazesi ikinci kat kimdir ve cambazın cenazesi yorum ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Yazar Furkan Kahraman

Değişebilir her an herşey!

Bunu biliyormusun?

Evi Fare Bastı Ne Yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar, köylük bir alanda yaşıyorsanız evinizi fare basması gayet doğaldır. Çünkü şehirlerde bile evleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.