Anasayfa / Seyahat / Gezilebilecek Tarihi Yerler

Gezilebilecek Tarihi Yerler

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda gezilebilecek tarihi yerler hakkında bir kaç öneri yapacağız. Eminim tarihe düşkün olanların severek okuyacakları bir konu olur.

Elazığ şehrine daha önce gittiniz mi? Gitmediyseniz ve gezilebilecek tarihi yerlere düşkünseniz mutlaka bir ziyaret edin. Çünkü Elazığ’ın eski adıyla El-Aziz’in  bilmediğiniz tarihi yerlerini eminim merak edeceksiniz.

Gezilebilecek Tarihi Yerler: Harput Kalesi

Elazığ denildiğinde ilk olarak akıllara gelen yer Harput Kalesi olmalıdır. Harput Kalesinin tarihi açıdan derinliği çok fazladır. Elazığ şehrine geldiğinizde ilk olarak, Harput kalesini gezilebilecek tarihi yerler listenize eklemeniz gerekir. Harput kalesi diğer adıyla Süt kalesi olarak bilinmektedir. Süt kalesi olarak bilinmesinin sebebi ise o dönem koşullarında su kıtlığı çekildiği için harç yapımına gerekli suyun bulunamamasıdır. Hal böyle olunca harç yapımında su yerine süt kullanılmıştır. Ek olarak Harput Kalesinin tarihi M.Ö 8.yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Harput kalesi bulunduğu mevkiye kendi adını vermiştir. Yani Harput kalesi Elazığ’ın Harput ilçesinde yer almaktadır. Ayrıca Harput ilçesinde Meryem Ana Kilisesi, Kale Hamamı ve Harput Zindanı da yer almaktadır.

Gezilebilecek Tarihi Yerler: Buzluk Mağarası

Gezilebilecek bir diğer tarihi yerimiz ise buzluk mağarasıdır. Buzluk mağarası da Elazığ’ın Harput ilçesinde yer almaktadır. Mevki olarak kalenin bulunduğu noktanın yürüyüş mesafesiyle 5-10 dakika uzaklığındadır. Buzluk mağarasının devamı ise Ölbe Vadisine çıkmaktadır.

Eğer tarihinize düşkünseniz ve gezilebilecek tarihi yerler arıyorsanız Elazığ şehrinin Kalesi, Mağarası ve Vadisine gitmeden Elazığ’ı anlayamazsınız.

Gezilebilecek Tarihi Yerler makalesinin yazarı Okan KABUK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.