Anasayfa / Genel / Günümüzde Üniversite Tercihi Yapmak

Günümüzde Üniversite Tercihi Yapmak

Merhaba arkadaşlar, günümüzde üniversite sayısına baktığımızda eskiye oranla iki katına çıktığını görmek mümkün. Peki bu kadar okul arasından üniversite tercihi yapmak için neye dikkat etmeliyiz?

Öncelikle bir çok üniversitenin oluşu üniversite tercihi yapmak için seçim şansını da arttırdı. Çünkü istediğiniz bölüm her şehirde mevcut. Hal böyle olunca tüm üniversitelerin arasından belli başlı üniversiteler sıyrılarak en üst noktaya yerleşti. Bunların başlıcaları Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Yıldız Teknik gibi üniversitelerdir. Bu üniversitelerde bölüm bitirdiğiniz taktirde iş bulma olanaklarınız diğerlerine göre daha yüksektir.

Eğer başka üniversitelerde okuyorsanız not ortalamanız da işe girişlerde etkili olacaktır. Ek olarak KPSS ile atanan bölümlerde okuyorsanız şanslısınız. Çünkü KPSS okul ayırtmaksızın nota bakarak personel alımı gerçekleştirmektedir. Bu anlamda KPSS ile atanabiliyorsanız birinci sınıftan itibaren ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede KPSS ile kendi bölümünüzü yapma şansınız büyük olasılıktır. Tabi bu demek değildir ki başka üniversitelerde okuyanlar özel sektörde çalışamaz. Tabi ki çalışabilir fakat işe girişlerde bir adım daha zorluk çekebilirler. Tabi bu da gireceğiniz sektöre göre değişmektedir.

Tekrar üniversite tercihi yapmak konusuna gelecek olursak, öncelikle seçeceğiniz bölümün kesinlikle sizi ifade etmesi gerekiyor. Çünkü üniversitede seçtiğiniz bölüm bir ömür boyunca mesleğiniz olarak kalacaktır. Tabi mezun olduğunuzda başka alanlara geçmeniz mümkündür. Fakat başka iş kollarında bile aklınızın bir köşesinde keşke bu bölümü seçseydim demek istemiyorsanız mutlaka sevdiğiniz bir bölümü tercih edin. Eğer puanınız yetmiyorsa başka bir şehirde istediğiniz bölümü seçin. 2.yıl yatay geçişle tekrar istediğiniz bir üniversiteye gelebilirsiniz. Hiç bir yere yetmiyorsa en baştan bir sene daha hazırlanarak istediğiniz bir bölümü tercih etmelisiniz. Aksi taktirde ileride ”keşke” ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Gözüm Bozuk Asker Olabilir Miyim? başlığındaki makalemizde askerlik için göz bozukluğu, göz bozukluğu ve gözüm bozuk asker olabilir miyim ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Günümüzde Üniversite Tercihi Yapmak makalesinin yazarı Okan KABUK

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

İngilizce Nasıl Geliştirilir

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda İngilizce nasıl geliştirilir konusunu işleyeceğiz. Sıkıcı olmanın dışında eğlenerek de İngilizce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.