Anasayfa / Eğitim / Kişisel Gelişim İçin Ne Yapmalıyım?

Kişisel Gelişim İçin Ne Yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar, bu konumuzda kişisel gelişim için ne yapmalıyım sorusunu işleyeceğiz. Bu soru biraz basit gibi gözükebilir fakat insanın kişisel gelişimi karakterini de etkiler. Bu sebeple önemli bir sorudur.

Öncelikle ne kadar boş zamanınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Çünkü boş zamanlarınıza göre farklı farklı alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz. Tabi kişisel gelişim için ne yapmalıyım sorusu birazda sizin sevdiğiniz şeylerle alakalı olmak zorundadır. Çünkü sevmediğiniz bir işi alışkanlık haline getirmeniz zordur. Fakat sevdiğiniz işleri kişisel gelişim haline getirerek boş zamanlarını değerli hale çevirebilirsiniz.

Kişisel Gelişim İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikle kitap okumaya başlayabilirsiniz. Eğer kitap okumayı sevmiyorsanız neden sevmediğiniz sorusunun altına inin. Çünkü kitap okumayı sevmiyorsanız ya boş zamanınız yoktur, yada size zamanında yanlış kitaplar okutulmuştur. Sevdiğiniz bir konuda elinize kitap alarak yavaş yavaş okumaya alıştırın kendinizi. Örneğin: İlk gün 5 sayfa ikinci gün 5 sayfa 15 gün boyunca gidin. Bir daha ki ay 10-10 bir sonraki ay 20-20 bir sonraki ay ise ayda bir kitap gibi arttırabilirsiniz. 15 gün olmasının sebebi ise, alışkanlıkların oturması aşağı yukarı 15 gün sürmektedir. İlk 15 günü atlatırsanız kitap elinize kendiliğinden gelecektir.

Kitap okumayı alışkanlık haline getirdikten sonra kişisel gelişim kitaplarına yönelin. Çünkü insanlar bilgi ve birikimlerini kişisel gelişim kitaplarında daha detaylı bir şekilde anlatıyor. O kitapları okuyarak kişisel gelişiminize daha fazla katkıda bulunabilirsiniz.

Kitabın haricinde, bir kursa veyahut spora başlayın. Spora başladığınız taktirde sağlığınız iyileşecektir. Daha geç yaşlanma olanağına erişeceksiniz. Kursa başladığınızda belki yeni bir yeteneğiniz ortaya çıkacak. Tabi yeteneğiniz seçtiğiniz kursa göre değişecektir. Bunlara ek olarak boş zamanınızda yabancı dilinizi de geliştirebilirsiniz. İşime yaramaz demeyin. Bir dil bir insandır. Hayatınızın devamını başka insanları tanıyarak geçirebilirsiniz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Lisans Tezi Nasıl Yazılır? başlığındaki makalemizde bitirme projesi nasıl yazılır, lisans tezi yazma ve tez nasıl yazılır ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Kişisel Gelişim İçin Ne Yapmalıyım? makalesinin yazarı Okan KABUK

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

Yatay Geçiş Nasıl Yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda yatay geçiş nasıl yapabilirim sorusunu işleyeceğiz. Pek çok üniversite öğrencisinin ailesinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.