Anasayfa / Eğitim / Lisans Tezi Nasıl Yazılır?

Lisans Tezi Nasıl Yazılır?

Merhaba arkadaşlar, üniversiteden mezun olacak pek çok arkadaşın mecburi olarak yazmak zorunda olduğu bitirme projesinin bir diğer adıyla tezin nasıl yazılacağını bu konumuzda işleyeceğiz.

Lisans Tezi Nasıl Yazılır?

Öncelikle tez danışmanı hocanızı belirlemeniz gerekiyor. Yani 4.sınıfa geldiğinizde önünüze bitirme projesi veya tez olarak bir ders gelecek. Bu dersi belirlediğiniz hocadan alacaksınız. Dersler genel itibariyle işlenmez. Sadece hocanın belirlediği saatlerde veyahut boş vakitlerinizde hocaya giderek tez hakkında bilgi danışabilirsiniz. Bu ders tek dönemi veyahut iki dönemi birden kapsar. İki dönemde dersi alan öğrenciler için ilk dönem genel itibariyle boş geçer. İkinci dönem ise tezi teslim edersiniz.

Lisans tezi nasıl yazılır sorusu için öncelikle bir konu belirlemeniz gerekiyor. Konu belirlemek tezin yarısını bitirdiğiniz anlamına gelir. Çünkü en çok sıkıntı çekilen alanlardan birisi konu belirlemektedir. Daha sonra belirlediğiniz konu hakkında detaylı bir araştırma yaparak ortaya ne koyabileceğinizi araştırmanız gerekiyor. Daha sonra edindiğiniz bilgileri hocanıza danışarak nasıl bir yöntem izleyebileceğinizi sorun. Hocanın teşvikiyle birlikte tez bilgi toplama aşamasında, istediğiniz bir araştırma yöntemiyle seçtiğiniz konuyla ilgili olarak araştırma yapacağınız bölgede tarama yapın. Daha sonra ilgili üniversitenizin sitesinden tez yazım kılavuzunu indirerek istenilen boyutlarda ve kağıt düzeneğinde tezi yazmaya başlayabilirsiniz.

Genel itibari ile lisans yazma konusunda yeteri kadar bilgi olmadığı için karşımıza ”lisans tezi nasıl yazılır” sorusu gelir. Aslında lisans tezi nasıl yazılır sorusu gayet basit bir sorudur. Çünkü lisans tezi hazırlarken;

1-Konu Belirleme

2-Araştırma Yöntemi

3-Tez Yazım Klavuzu

Genel itibariyle önemlidir. Bunları yapabildikten sonra gerisi teferruat olacaktır. Yukarıda ki bahsi geçen maddeleri belirledikten sonra tez danışmanınıza danışarak bu işi bitirebilirsiniz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Bilinçli bir alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? başlığındaki makalemizde bilinçli tüketici ve türk standartları enstitüsü ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Lisans Tezi Nasıl Yazılır? makalesinin yazarı Okan KABUK

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

Yatay Geçiş Nasıl Yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda yatay geçiş nasıl yapabilirim sorusunu işleyeceğiz. Pek çok üniversite öğrencisinin ailesinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.