Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Eğitim / Farabi Nedir ve Farabi Nasıl Yapılır?

Farabi Nedir ve Farabi Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda üniversite öğrencilerinin merak ettiği farabi nedir ve farabi nasıl yapılır sorusunu işleyeceğiz.

Öncelikle açıklamamıza farabi nedir sorusuyla başlayacağız.

Farabi üniversiteler arası bir yıllık veyahut bir dönemlik geçiş programıdır. Geçişler esnasında not ortalaması baz alınır. Eğer iyi bir üniversitede bir yıl veya yarım dönem okumak istiyorsanız, iyi bir ortalama yapmanız gerekiyor. Farabi başvurusu için 2.00 ortalama yeterli olurken, gideceğiniz üniversiteye tercih sayısı çok fazla olursa alımlar not hesaplamasına göre yapılmaktadır. Bu yüzden de ortalamanızı yüksek tutmanız gerekir.

Farabi nedir sorusunu biraz daha açacak olursak şunu da belirtmek isteriz ki farabi yapan öğrencilere aylık belli bir ücret verilmektedir. Bu gittiğiniz üniversitenin bölgesine göre değişmektedir. Bu da şöyle oluyor, farabinin resmi sayfasında 15 adet üniversite yer alıyor. O üniversitelerin birine farabi başvurusu yapar ve kabul edilirseniz aylık olarak herkesin aldığından 2 katı ödeme alırsınız. Diğer bölgelerdeki üniversiteler de yarısını almaktadır. Yani bir nevi farabiyle hem gezmiş hemde burs almış olacaksınız.

Bir sonraki sorumuz farabi nasıl yapılır?

Üniversitenizin resmi sayfasını takip etmelisiniz çünkü farabi başvuruları başladığı zaman başvuru işlemini okulunuzun farabi kurum koordinatörlüğünden yapacaksınız. Genellikle mart aylarında farabi başvuruları başlar. Sonraki süreci farabi kurum koordinatörünüz okulunuzun sayfasından duyuracaktır. İlk gittiğinizde herhangi bir belge istemiyorlar. Eğer kazanırsanız gerekli belgeleri okulunuzun internet sayfasında açıklıyorlar ve sizinle sürekli iletişim halinde oluyorlar. Farabi bünyesinde başka üniversiteye gittiğinizde de iletişimi kesmiyorlar alttan dersiniz kalmaması için sürekli sizin yanınızda oluyorlar.

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan Lisans Tezi Nasıl Yazılır? başlığındaki makalemizde bitirme projesi nasıl yazılır, lisans tezi yazma ve tez nasıl yazılır ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Yazar Okan KABUK

Bunu biliyormusun?

Yatay Geçiş Nasıl Yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda yatay geçiş nasıl yapabilirim sorusunu işleyeceğiz. Pek çok üniversite öğrencisinin ailesinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.