Anasayfa / Eğitim / Yatay Geçiş Nasıl Yapabilirim?

Yatay Geçiş Nasıl Yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda yatay geçiş nasıl yapabilirim sorusunu işleyeceğiz. Pek çok üniversite öğrencisinin ailesinden ayrı kalmaya dayanamadığı veya şehre alışamadığı sıklıkla görülmüştür. Bu yüzden akıllara hemen yatay geçiş nasıl yapabilirim sorusunun geldiği gözlemlenmiştir.

Yatay Geçiş Nasıl Yapabilirim?

Yatay geçiş yapabilmeniz için yatay geçiş yapacağınız üniversitenin sitesini takip etmeniz gerekir. Çünkü başvuracağınız üniversitenin sayfasında kaç ortalama ile başvuru yapılabildiği yazmaktadır. Daha sonra başvurunuzu yaptığınızda üniversite yönetimi sizi değerlendirecek ve eğer uygun görülürseniz yatay geçiş ile kaydınız başvurduğunuz üniversiteye alınacaktır. Sınıf düşme gibi bir dert yoktur fakat dersleriniz eşleşmiyorsa alttan dersinizin kalması büyük olasılıktır.

Ayrıca yatay geçiş yapabilmeniz için not ortalamanızın en az 4 üzerinden 3.10 gibi bir derecede olması gerekiyor. Çünkü herkes başvuru yaptığı için genellikle 3.10 ve üstü kontenjana girebiliyor. Bu yüzden birinci sınıftan itibaren ders çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yatay Geçiş Nasıl Yapabilirim: Hangi sınıflar arası?

Yatay geçiş yapabilmeniz için 2 ve 3. sınıflarda olmanız gerekmektedir. Hazırlık ve 1.sınıfın başında yatay geçiş yapamazsınız. 1.Sınıfın sonunda, 2.Sınıfın sonunda ve 3.sınıfın sonunda yatay geçiş yapabilirsiniz. Genel itibari ile herkes 1.sınıfın sonunda yatay geçişe başvurur. Çünkü en çok uyuşan dersler de birinci sınıf dersleridir. Bu sebeple en yüksek ortalama 1.sınıfın sonunda isteniyor. 2. ve 3. sınıflarda çok fazla tercih olmayacağından dolayı daha düşük puanla girmeniz de olasıdır. Fakat alttan derslerinize dikkat etmeniz gerekiyor aksi taktirde okulu uzatabilirsiniz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Lisans Tezi Nasıl Yazılır? başlığındaki makalemizde bitirme projesi nasıl yazılır, lisans tezi yazma ve tez nasıl yazılır ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Yatay Geçiş Nasıl Yapabilirim? makalesinin yazarı Okan KABUK

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

Farabi Nedir ve Farabi Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda üniversite öğrencilerinin merak ettiği farabi nedir ve farabi nasıl yapılır sorusunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.