Anasayfa / Eğitim / Dikey Geçiş Nedir ve Dikey Geçiş Nasıl Yapılır

Dikey Geçiş Nedir ve Dikey Geçiş Nasıl Yapılır

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere iki yıllık üniversite bitiren kardeşlerimizin çok merak ettiği dikey geçiş nedir ve dikey geçiş nasıl yapılır sorusunu anlatacağım.

Öncelikle Dikey Geçiş Nedir ve Dikey Geçiş Nasıl Yapılır?

Liseden yeni mezun olmuş bir öğrencinin ilk hedefi üniversiteye girmektir. Peki dört yıllık bir üniversite kazanamayan öğrenci tekrardan mı hazırlanacak? Tabi ki hayır. İsteğe bağlı hazırlanabilir fakat tekrardan hazırlanmasına gerek yoktur. Çünkü herkesçe bilinen adıyla DGS(Dikey Geçiş Sınavı) dört yıllık okul tutturamayıp iki yıllık üniversiteye giden öğrencilere verilen ikinci bir şanstır. Çünkü DGS sınavını kazanırsanız puanınız ölçüsünde istediğiniz üniversiteye başvurabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Öncelikle dikey geçiş sınavına YGS’ye hazırlandığınız gibi hazırlanmanız gerekir. Fakat YGS’de olduğu kadar kendinizi kasmanıza gerek yoktur. Çünkü YGS’ye oranla daha basit bir sınavdır. Ayrıca sınavda çıkan sorular 60 sözel 60 sayısal olarak gelmektedir. Eğer düzenli bir şekilde çalışırsanız dört yıllık bir bölüme DGS ile rahatlıkla girebilirsiniz. Eğer kendi başınıza hazırlanamıyorsanız uzman hocalardan ders alarak veyahut bir DGS kursuna başvurarak hazırlanabilirsiniz. Bu sınavı kazanmanızda da etkili olacaktır. Tek başınızda çalıştığınızda da elbette şansınız yüksektir fakat birinin sizi teşvik etmesini istiyorsanız bunu evdekilerin yapacağını pek tahmin etmiyoruz.

Ek olarak dikkat edilmesi gereken bir konu ise DGS ile geçiş yapacağınız üniversitenin sizi kaçıncı sınıftan başlatacağıdır. Başvuru yapmadan önce kesinlikle maddeleri gözden geçirin. Aksi taktirde üçüncü sınıf yerine birinci sınıftan başlamak zorunda kalabilirsiniz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Lisans Tezi Nasıl Yazılır? başlığındaki makalemizde bitirme projesi nasıl yazılır, lisans tezi yazma ve tez nasıl yazılır ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Dikey Geçiş Nedir ve Dikey Geçiş Nasıl Yapılır makalesinin yazarı Okan KABUK

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

Farabi Nedir ve Farabi Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda üniversite öğrencilerinin merak ettiği farabi nedir ve farabi nasıl yapılır sorusunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.