Anasayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Kuymak nasıl yapılır

Kuymak nasıl yapılır

kuymak tarifiKaradeniz kahvaltılarının olmazsa olmazı kuymağın nasıl yapıldığını sizlerle paylaşacağım. Yine her zaman olduğu gibi tarifimiz tek yaşayanlara özel 1 kişilik yapılacak şekilde anlatacağım.Yavaş yavaş küreselleşen ve kaynaşan kültürler ile birlikte kuymak neredeyse hemen hemen ülkemizin her yöresinde yapılmaktadır. Tabi bununla birlikte her bölge kendine has kuymak nasıl yapılır anlatarak, kendi kuymak tarifini paylaşmaktadır. Biz de sizlere kuymağın anavatanından Trabzon usulü kuymak tarifini paylaşacağız. İlk önce gelelim kuymağın malzemelerine:

Karadeniz Trabzon usulü 1 kişilik kaşarlı kuymak Malzemeleri

  • 1 yemek kaşığı mısır unu
  • Yarım yemek kaşığı tereyeğ
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım kase; telli peynir, kaşar ve imansız peyniri harmanlıyoruz
  • Tuz(Tercih ve isteğe bağlı oran ayarlanabilir. Ayrıca kullandığınız peynirlerin içindeki tuz oranını da hesaba katmayı unutmayın)

 

1 kişilik kuymak tarifi yapımı
Öncelikle kuymak yapımında mutlaka teflon tava yada bakır bir tava kullanılmalıdır. Tavamızı hazırladıktan sonra içine tereyağını koyarak güzelce eritiyoruz. Tereyağımız iyice eridiğinde; içine mısır unumuz ile bir miktar tuz ilave edip, unla beraber güzelce bir süre kavuruyoruz. Zaten belirli bir süre sonra renginin değişmeye başladığını siz de farkedeceksiniz. Biraz rengi değiştiğinde ve güzel kokular salmaya başladığında içine soğuk suyu yavaş bir şekilde dökebilirsiniz. Suyu ilave ettikten sonra mutlaka karıştırmaya devam etmelisiniz.(Aksi taktirde topaklanma yaşayabilirsiniz). Biraz karıştırdığınızda altını kısabiliriz. Bir süre sonra içindeki suyu güzelce çekecek ve yağı üst bölüme çıkacaktır. Yağının üst bölüme çıktığını gördüğünüzde 5 – 6  dk. daha pişirmeniz yeterli olacaktır. Bu süre geçtiğinde artık kaşarlı harmanımızı kase içerisinden tavaya ilave edebiliriz.(Eklerken çok fazla karıştırmamaya özen gösterelim.) . Yine belirli bir süre sonra tereyağın üst bölüme çıktığını fark edeceksiniz. Bunu gördüğünüzde altını kapatıp , sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz.

Önceki yazılarımız arasında bulunan 1 kişilik bulgur pilavı ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Kuymak nasıl yapılır makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

çiğ köfte

1 kişilik etsiz çiğ köfte tarifi

Çiğ köfte kültürü giderek yaygınlaşarak ülkemizin hemen hemen her yöresine yayılmıştır. Artık neredeyse hiç bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.