Anasayfa / Genel / Kimliğimi Kaybettim Nereye Başvurmam Gerekir

Kimliğimi Kaybettim Nereye Başvurmam Gerekir

Merhaba arkadaşlar, öncelikle geçmiş olsun. Şunu belirtmek gerekir ki kimliğimiz en önemli gereksinimlerden biridir. Zira bir polis çevirdiğinde kimliğimi kaybettim demenizi dinlemeyecektir. Hal böyle olunca kimliğimi kaybettim nereye gideyim sorusu mecbur olarak akıllara geliyor.

Arkadaşlar öncelikle kimlik kaybettiğinizde hemen yenisini çıkartmak zorundasınız. Aksi taktirde kimliğinizi bulan birisi kötü amaçlar için kullanabilir. Bu gibi sorunların önüne geçmesi için nüfus müdürlüğüne kimliğimi kaybettim diyerek gidebilirsiniz.

Peki nüfus müdürlüğünde yeni kimlik çıkarma işlemi nasıl gerçekleşiyor?

Öncelikle yeni kimlik çıkartabilmeniz için nüfus cüzdanı talep formu almanız gerekiyor. Bu forumu muhtarlık yardımı ile dolduracaksınız.

İkinci olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet resminiz gerekmektedir.

Üçüncü olarak kimliğimi kaybettim dediğiniz nüfus müdürüne tekrar gidiyorsunuz ve yetkili memur orada yeni kimliğinizi size verecektir. Fakat vermeden önce kimliğin size ait olduğuna dair bir belge isteyebilir. Bu belgeyi de ehliyet vs. gibi şeylerle kanıtlayabilirsiniz. O yoksa bile e-devlete girerek gerekli belgeleri doküman halinde çıkartabilirsiniz. Böylece size ait olduğunu kolaylıkla kanıtlayabilirsiniz.

EK BİLGİ

Çok duyulan gazeteye kayıp kimlik bildirme gibi işleme gerek yoktur. Fakat olası cezaların önüne geçebilmek için Emniyet Müdürlüğüne kimliğinizi kaybettiğinize dair bilgi verebilirsiniz. Böylece önünüze kimliğinizi kaybettiğiniz süre içerisinde gerçekleşen cezalar gelmeyecektir.

Kimliğimi kaybettim dediğinizde yeni kimlik çıkartmak için 32 TL ücret almaktalar. Ek bir ceza kesilmemektedir.  Geçmiş senelerde kayıp kimlik için ceza alırlarken 2017 tarihince çıkan kanunla birlikte sabit 32 TL olarak kimlik çıkartma bedeli belirtilmiştir.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Gözüm Bozuk Asker Olabilir Miyim? başlığındaki makalemizde askerlik için göz bozukluğu, göz bozukluğu ve gözüm bozuk asker olabilir miyim ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Kimliğimi Kaybettim Nereye Başvurmam Gerekir makalesinin yazarı Okan KABUK

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

İngilizce Nasıl Geliştirilir

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda İngilizce nasıl geliştirilir konusunu işleyeceğiz. Sıkıcı olmanın dışında eğlenerek de İngilizce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.