Anasayfa / Otomobil / Araçların frenlerinden neden ses gelir?

Araçların frenlerinden neden ses gelir?

frenden gelen sesAraçların gelen fren seslerinin neyden kaynaklandığı hakkında sorularınız mı var? Bu yazı sizin sorularınıza tercüman olacaktır. Otomobillerin gelen firen seslerinden hangi sesin hangi anlamlara gelebileceğini açıklayacağız. Ancak şunu yazının başında belirtmek istiyorum ki, aracınız da olağan dışı bir ses duyuyorsanız , mutlaka en kısa sürede ustanıza veya servise götürmelisiniz.

Frenden gelen tak tak sesi

Bunu genelde herkes bilir, ancak yinede belki araç kullanmayı yeni öğrenmişsinizdir ve otomobiller hakkında bir bilginiz yoktur diye açıklıyorum.Yeni nesil araçların neredeyse tamamında abs fren sistemi bulunmaktadır. Yani frene çok ani bir şekilde bastığınız da aracanızın kaymaması için tak tak diye ses yaparak tekerleklerin kitlenmemesini sağlamaktadır.

Frenden gelen sürtme sesi

Frenden gelen sürtme sesinin 4 farklı anlamı bulunabilir.Şimdi tek tek hepsini yazacağız.Eğer fren balatalarınız bitmişse mutlaka fren balatalarınızı değiştirmelisiniz.

  • Fren balatalarınız bitmişse veya azalmışsa disklere sürtmesinden dolayı sürtme sesi gelebilir
  • Fren balatalarınız bitmemiş fakat zaman içerisinde kullanımdan dolayı sertleşmişse disklere sürttüğünde ses yapabilir
  • Zaman zaman frenden ayağı çekince de ses gelmektedir. Bu da balatalarınızın seviyesinin düşük olduğunu gösterebilir
  • Eğer fren diskleriniz daha önceki kullanımızdan dolayı çizildiyse, balatayı değiştirseniz bile kısa bir süre sonra tekrar ses yapabilir
  • Son olarak belki hiç birinde problem olmayabilir. Bir benzinlikte durup; jantın içine doğru disklere basınçlı hava tuttuğunuzda simsiyah bir suyun geldiğini göreceksiniz. Bu balataların disklerin üzerinde bıraktığı izlerdir. Zaman içerisinde kuruyup, sertleşip ses yapmasına yol açabiliyor.

Frenden gelen hava sesi

Freninize bastığınızda hava sesi geliyorsa eğer; otomobilinizin fren borusu delinmiş olabilir, fren hidroliklerinde problem olabilir. Yine ihmal etmeden güvendiğiniz bir ustaya kısa süre içerisinde götürmelisiniz. Unutmayın ki araçlarda ufak sesleri gidermezseniz, zaman içerisinde bazen size çok büyük masraflara neden olabilirler.

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Araçların frenlerinden neden ses gelir? makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

2.el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

2.el araba alınırken nelere dikkat edilir? Maddeler halinde, en önemli detayları cambaz organizasyon ayrıcalığı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.