Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Tarifler / Evde Kolayca Hazırlayacağınız Tereyağı Tarifi

Evde Kolayca Hazırlayacağınız Tereyağı Tarifi

Tereyağı Yapımı

 

Sevgili okuyucularım size evde kolay olarak hazırlayacağınız Tereyağı tarifi vereceğim. Tereyağını sürekli halk arasında kötüleme ve sağlıksız olarak nitelendiriliyor. Sanıldığından apayrı olan Tereyağı aslında çok faydalı olduğu gibi haliyle zararlarıda var.  Araştırmalara göre, hayatı boyunca gerçek tereyağı tüketen insanlar diğerlerine göre daha uzun yaşamakta. Tereyağı bildiğiniz üzere sütten üretilir. Tereyağı üretiminde mera ve fabrikalarda ot ile beslenen inek ve mandaların sağlıklı sütlerinden elde edilir. Gerçek olmayan tereyağında ise çok tehlikelidir. Tereyağı, çoğunlukla doymuş yağ oluşmaktadır. Buna bide (tuzlu tereyağı) kolesterol ve sodyum karışımı ekleyin. Büyük miktarlarda düzenli olarak tüketilen bu kombine sağlıksız ve tehlikelidir. Çok sık ve büyük miktarlarda doğal olmayan tereyağı yemek arterlere yapışmasına ve kalp sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Kolesterolün yükselmesi de mevcut kalp hastalığı olan kişilerde tehlikeyi büyütebilmektedir. Sodyum ise, yüksek tansiyon hastaları için sıkıntı yaratabilmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki, büyük miktarlarda ve uzun vadede tereyağı tüketimi hastalık sorunlarına neden olabilmektedir.

Ot ile beslenen hayvanların sütünde K2 vitamini açısından zengin olması artı bir özellik. Bütirik asit;  (Bütirik asit, hayvansal ve bitkisel yağlarda bulunan bir doymuş yağ asididir. Bütirik asitin düşük molekül ağırlıklı esterlerinin hoş kokuları vardır, bu yüzden gıda ve parfüm katkısı olarak kullanılır.) bir yağ türü olarak bilinir. Kolon sağlığını korumak açısından önemi büyük. Ayrıca beyler,bayanlar içeriğindeki linoleik asit kilo almaya karşı bir koruma sağlamaktadır. Tereyağı sindirim sistemini doğrudan etkilemektedir. Doğal ve işlenmiş ürünler yerine doğal ve katkısız tereyağı tüketimi her zaman en iyi seçimdir. Yenen tereyağının doğal ve güvenilir olması en önemlisidir. İşlenmiş ve tereyağı benzeri yağlar sağlıklı değildir.

 

Tereyağının sağlığa faydası say say bitmez..

Vitamin kaynağıdır; Tereyağında bulunan A vitamini dışında değerli olan diğer vitaminler ise E ve K vitamini olarak sıralanmaktadır.

Mineral kaynağıdır; Tereyağında manganez, krom, çinko, bakır ve selenyum, güçlü bir antioksidan olarak bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir; Mikrobiyal olduğu için bağırsak içinde yaşayan patojenik mikroorganizmalarla da mücadele edebilmektedir. Kardiyovasküler sağlığa iyi gelir.

Güçlü bir antioksidandır; Doğal tereyağı karoten gibi insan için alışılmadık temek besin değerlerini içermektedir. Karotenler antioksidanlara ya da A vitaminine dönüşmektedir. Her iki durumda da insan sağlığına katkıda bulunarak hastalıklarla mücadele etmeyi sağlamaktadır.

Kanserle mücadele eder; A vitamini ve beta-karotenin yüksek seviyelerde olması, tereyağının kolorektal ve prostat kanseri riskini azaltmasını sağlamaktadır. Yapılan başka çalışmalarda ise, tereyağının meme kanseri üzerindeki olumlu etkileri olduğu ortaya konmuştur.

Bağırsak koşullarını iyileştirir; Tereyağı, mide ve bağırsaktaki savunma sistemini artırmaktadır.

Eklem sertliğine iyi gelir; Tereyağı anti sertlik özelliği açısından benzersizdir. Eğer eklem sertliğinden kurtulmak istiyorsanız, diyet programınıza gerçek tereyağını eklemekten kaçınmamalısınız.

Kemikleri güçlendirir; Tereyağında bulunan hem A hem de D vitaminleri güçlü kemikler için vücudun kalsiyumu emmesi açısından oldukça gereklidir. Tereyağı, aynı zamanda diş çürümelerine karşı koyabilecek anti karsinojenik etkilere de sahiptir.

Margarine oranla kalbi korur; Margarin kullanımı yerine tereyağı kullanımı önerilmektedir. Çünkü trans yağlar yani işlenmiş yağlar pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Ancak, tereyağı sağlıklı gıdalar arasında girmektedir. Yapılan bazı araştırmaya göre, tereyağı margarinin aksine kardiyovasküler hastalıklardan koruyabilmektedir.

Tiroid sağlığını destekler; Tereyağı yüksek oranda emilebilir iyot içermektedir. Bu nedenle, tereyağı tüketimi özellikle dağlık bölgelerde sık olduğu için o bölgelerde guatr hastalığının görülme oranı daha düşüktür. Buna ek olarak, tereyağındaki A vitamini tiroid bezinin düzgün işlemesi için gereklidir.

Evet yararlarını ve zararlarını okuduğunuza göre şimdi evde kolayca tereyağı yapabileceğiniz iki yol var.

1.Yol;

Sütten Tereyağı Yapımı;

  • Hazır süt veya dışarıdan alınan 5 kilo süt. (Ben dışarıdan alınan sütleri sağlıklı bulmuyorum açıkçası. Nedeni ise hile ve Saprofit mikroorganizma sayısı düşük olmalı. Mastit etkeni dahil patojen içermemeli. Antibiyotik, deterjan, dezenfektan kalıntıları içermemeli. Diğer kontaminasyon kaynakları düşük olmalı. Kalite standartlarına uygun olmalı kullanacağımız sütün o yüzden marketten alınan SKT si yakın olmayan süt kullanmakta fayda var.)

Süt kaynatıp soğuması için kenara alırız. Soğuduktan sonra buzdolabına alınır ve 1 gece bekletiriz. Ardından üstte oluşan kaymak alınır. Bu kaymak bir mikserle iyice çırpılır. Çırpılma işlemi devam ettikçe yağ ayrılmaya başlayacaktır. Oluşan yağ süzgece alınır üzerine bastırılarak sertleştirilir ve soğuk su altında sertleşinceye kadar bekletilir. Yoğurulur ve istenilirse tuz ilavesi yapılır. Sütten tereyağı yapımı hazır kaymak kullanarak da daha pratik şekilde yapılabilir ancak alınacak kaymağın doğal veya organik olması ve katkısız olması daha sağlıklıdır.

 

2.Yol;

Ayrandan Tereyağı Yapımı;

İhtiyacımız olanlar..

  • Tam yağlı yoğurt
  • Su

Tam yağlı yoğurda su katılarak çok cıvık olmamak şartı ile ayran yapılır. Oluşan ayran mutfak robotunda veya plastik ayran çırpma aparatında iyice çırpılır. Çırpma işlemi yapılırken önce köpürme olacaktır bu normaldir. Çırpma işlemine devam ettikçe ayranın üzerinde yağ parçacıkları oluşmaya başlayacaktır. Köpürme durup ayranın üstü tamamen yağlanınca üstteki yağ toplanarak alınır. ( Bu aşamadan sonra istenirse çırpma işlemine devam edilir ama çok az yağ oluşacaktır) Oluşan yağ alındıktan sonra biraz bastırılarak sertleştirilir ve ardından soğuk su altında yıkanır. Ve şekil verilir istenildiği oranda tuz ilave edebilirsiniz.

Ellerinize sağlık şimdiden Afiyet Olsun.. Öneri için Yorum bırakmayı unutmayın. Görüşmek Üzere..

Önceki yazılarımız arasında bulunan Evde sağlıklı muz dondurması tarifi nasıl yapılır resimli anlatım başlığındaki makalemizde dondurmalı muz tatlısı tarifi, kakaolu muz dondurması tarifi ve muz dondurması tarifi püf noktaları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Yazar Zübeyde KARACA

Ben 1997 Bursa doğumluyum. Üniversite öğrencisiyim. Pek kendi alanıma girmese de Gıda okuyorum. Yazı yazmayı, şiir yazmayı küçüklüğümden beri seviyorum. Yazıya olan ilgim her daim sürüyor. Şiir yazıyorum ve bir gün şiirlerimi kitap haline getirmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda kuaför işleriyle uğraşmayı da çok seviyorum. Makyaj ve saç konusunda bir o kadar iyi olduğuma inanıyorum. Yazı yazma konusunda kendimi geliştirmeye çalıştığım gibi makyaj ve saç şekillendirme konusunda da çaba sarfediyorum. Okul bitince gıda ve pazarlama alanında kariyer hedeflerim var. İleri de kadınlara yönelik güzellik salonu açmayı istiyorum. Bunlar için oldukça zaman var tabi ki. İnsanları tanımak, psikolojilerini öğrenmek çok güzel bir şey. Zaman buldukça psikolojik kitaplar okumamın en iyi yanı insanları tanımaya başlamak oldu. İnanmak başarmanın yarısı derler. Öğrenci olarak tabi ki benimde hedeflerim var. Bunları gerçekleştirmek içinde uğraşıyorum. Makale işi sevdiğim bir iş. Yazmayı sevdiğim için bu konuda hiç zorlanmayacağıma inanıyorum. Bunun en güzel yanı, belirli süre sonra kelime dağarcığınızın gelişmesidir. Yazı yazarak düşüncelerimi ve bilgilerimi size aktaracağım sevgili okuyucularım..

Bunu biliyormusun?

Yulaflı yumurtalı krep tarifi nasıl yapılır

Diyet yapanlar için mükemmel bir tarif paylaşacağız.İçinde bol miktarda kaliteli karbonhidrat ve protein bulunan yulaflı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.