Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Eğitim / Matematik / MATEMATİK BÖLÜMÜ OKUMAK, MATEMATİK MEZUNU NE İŞ YAPABİLİR?

MATEMATİK BÖLÜMÜ OKUMAK, MATEMATİK MEZUNU NE İŞ YAPABİLİR?

      

        Merhaba arkadaşlar. Biliyorsunuz ki Matematik Bölümü üniversite öğrencisiyim. Malum vize haftalarındayız ve bende bundan yola çıkarak bu yazımda sizlerle Matematik Bölümü Okumak ile ilgili fikir ve görüşlerimi paylaşacağım. Öyleyse ilk olarak ortalama bir üniversitede Matematik Bölümü okumak için kaç puan almam gerek? sorusu eminim herkesin aklına geliyordur. Kısaca şöyle diyebiliriz, sıralamanız MF-1 puan türünde en iyi 100.000 ve üstü gibi bir puansa bu bölümü herhangi bir üniversitede çok rahat okuyabilirsiniz.

 

 

         Öncelikle şunu belirteyim asla pişman değilim :). Matematiğe karşı ilgisi ve sevgisi olan herkese seve seve tavsiye edebilirim. Ancak her bölümün olduğu gibi eMatematiğind zor tarafları var tabiki. Bununla ilgili bir hocamızın sevdiğim bir sözü vardı çok etkilenmiştim.”Kolay kazanılan bölümlerin okuması zordur.” Evet kabul etmeliyiz ki Matematik Bölümü kazanmak çok zor değil. Ama okumak…

 

       Sizi korkutmak gibi olmasın ama tek bir vizeye gerçekten hiç çalışmadığım  kadar çalışmak zorunda kalıyorum. Aslında bu, derslerin zorluğundan değil. Sadece çalışmak zorunda hissetmek gibi. Biraz derslerden bahsedelim. Derslere alışmak başlarda zaman alabiliyor ancak alışınca tam alışıyorsunuz :). Çünkü önceden bildiğiniz Matematiği unutturup daha farklı, ispatlara dayalı bir Matematikle tanıştırıyorlar. Zor değil dediğim gibi sadece alışmak zaman alabilir.

 

       4 yılın sonunda tüm derslerinizi verip mezun olduğunuz takdirde çalışabileceğiniz iş olanaklarına gelelim. Tabiki ilk seçeneğiniz akademisyenlik olmalı. Ancak bunun için zaman, sabır, çok çalışma, dil vb. gerekiyor. İkinci seçenek olarak formasyon alıp öğretmenlik yapmakta çokça avantajlı. Bunun için zamana ihtiyacınız yok. 3. ve 4. sınıfta formasyon alıp mezun olduktan sonra özel sektör veya KPSS ile devlet okullarında işe başlayabilirsiniz. Diğer bir seçeneğimiz ise banka sektörü. Bu konuda yaptığım araştırmalar doğrultusunda az da olsa bilgilerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu alanda ilerlemek istiyorsanız yine 3. ve 4. sınıflarda çeşitli bankaların eğitim kurslarına ve stajlarına katılıp mezun olduktan sonra güzel bir pozisyonda işe başlayabiliyorsunuz. Bu seçenekler dışında da iş olanakları bulmak tabiki mümkün. Son olarak değinmek istediğim bir nokta var. Bilindiği gibi Matematik herkes için özel ve önemli bir ders ve özel ders alanında çokça ihtiyaç duyuluyor. Kendinizi geliştirdiğiniz takdirde sadece özel ders vererek güzel paralar kazanabilirsiniz :).

Bu yazılık bu kadar, okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

”Matematikte bir şeyleri asla anlamazsın, sadece onlara alışırsın.”  (John Von Neumann)

 

-ŞULE DÖNMEZ

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan PİSAGOR TEOREMİ VE İSPATI ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Yazar Şule Mine

Biz aynı semtte birbirini tanımadan büyüyüp, 18 yıl sonra farklı şehirde aynı sıralarda Matematiğin buluşturduğu cambazlarız ? “Bir Matematik problemine dalıp gitmekten daha büyük mutluluk yoktur.” …C. MORLEY Sevgiler…

Bunu biliyormusun?

MATEMATİĞİ NEDEN ÖĞRENMELİYİZ? ÖNEMİ NEDİR?

           Matematik, birçok bilim dalının kullandığı bir araçtır. Bilimde olduğu gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.