Anasayfa / Eğitim / Matematik / MATEMATİĞİ NEDEN ÖĞRENMELİYİZ? ÖNEMİ NEDİR?

MATEMATİĞİ NEDEN ÖĞRENMELİYİZ? ÖNEMİ NEDİR?

     

 

   Matematik, birçok bilim dalının kullandığı bir araçtır. Bilimde olduğu gibi günlük hayatta da vazgeçilmezdir. Matematiğin uygulanmadığı hiç bir alan yoktur. Tıp, sosyal, siyasal, ekonomi, işletme vb. bilimlerde matematiksel yöntemlere dayanmak zorundadır. Çağları aşıp bize ulaşmıştır, yine çağları aşıp yeni kuşaklara ulaşacaktır. Bu nedenle matematik öğretimi dünyanın her yerinde önem ve önceliğe sahiptir.

   Matematik, bizim her an her yerde karşımıza çıkabilir. Örneğin; ticaret, ekonomi, marketler, mağazalar, tarım, gıda, bankalar vb. birçok alana yayılmıştır.

   Matematiğin önemi tartışılamaz. Çoğu bilimden matematiği soyutladığımızda o bilimler bilim olma özelliğini kaybeder. Bir mühendisin hazırladığı projede matematiksel hesaplamalar yapmadan projesini tamamlaması mümkün değildir. Ekonomistler matematiksel temelleri olmadan gerekli hesapları ve değerlendirmeleri yapamazlar. 

   Denilebilir ki, günlük yaşantımızın her evresinde karşı karşıya olduğumuz bir bilimin tarihini bilmek, matematiğin önemini kavramanın temeli olsa gerek.

-ŞULE DÖNMEZ

 

‘Matematikte zekadan önce sabır gelir.’  Cahit ARF

MATEMATİĞİ NEDEN ÖĞRENMELİYİZ? ÖNEMİ NEDİR? makalesinin yazarı Şule Mine

Biz aynı semtte birbirini tanımadan büyüyüp, 18 yıl sonra farklı şehirde aynı sıralarda Matematiğin buluşturduğu cambazlarız ? “Bir Matematik problemine dalıp gitmekten daha büyük mutluluk yoktur.” …C. MORLEY Sevgiler…

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

PİSAGOR TEOREMİ VE İSPATI

Bugün İyonyalı filozof, matematikçi Pisagor’un adı ile bilinen en eski teoremlerden Pisagor teoremi üzerine yazacağım. …

2 Yorum

  1. Bir matematikci olarak cok gurur duydum harikasiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.