Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Sağlık / Beslenme / BULGUR MU? BEYAZ PİRİNÇ Mİ? HANGİSİ DAHA SAĞLIKLI?

BULGUR MU? BEYAZ PİRİNÇ Mİ? HANGİSİ DAHA SAĞLIKLI?

İlgili resim

Ezeli rakiplerde bu hafta 🙂 Yıllardır Türk milletinin yemeklerine eşlik eden minik taneler onlar. Türk mutfağında tartışılmaz bir yere sahipler. Bazen birbirlerinin yerini doldururlar bazen de birlikte kullanılırlar. Sizin pilavınız hangisi?

A. Bulgur           B.Beyaz Pirinç

Beslenme alanında eğitim alan birinin gözünden bakınca şık belli:  A. BULGUR

Nedir Bulguru Beyaz Pirinçten Üstün Kılan?

Son zamanlarda daha güzel beslenmek isteyen bireylerden sorular geliyor bu konuyla alakalı. Hangisi daha iyi diyorlar? Benim gözümde bulgurun yeri daha tepelerde elbet. Arada sırada beyaz pirinç yesem de genel tercihim bulgurdan yana oluyor.  Bulgur ve pirinç, tahıl grubundandır. Pirincin kepekli, siyah, kırmızı alternatifleri vardır. Hepsi iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. siyah, kırmızı ve esmer pirincin besin değerleri bulgurla çok benzerdir. Beyaz pirinç ve bulgur arasındaki farklar daha belirgindir.

Gelin bakalım farklarına:)

 

BULGUR (2-3 yemek kaşığı pilav) BEYAZ PİRİNÇ(2-3 yemek kaşığı pilav)
64 kalori 70 kalori
1,3 gram protein 0,4 gram protein
7,9 gram karbonhidrat 9,5 gram karbonhidrat
2 gram posa 0,2 gram posa
34 mg Potasyum 9 mg Potasyum
0,4 mg Demir 0,1 mg Demir
Gluten içerir. Glüten içermez.
Glisemik indeksi orta seviyededir. Glisemik indeksi yüksektir.

 

BESLENMENİN CAMBAZI’NDAN BİRKAÇ TAVSİYE:

 

Düzenli bağırsak hareketleri ve düzenli dışkılama için bulguru seçin.

Posa(lif) kolesterol öncüsü safra asitlerini bağlayarak yüksek kolesterolü önler. Bu noktada tercihiniz bulgurdan yana olsun.

Pirinç ve bulgur bizler için demir kaynağı olmasa da, demir eksikliği durumunda kuru baklagillerin yanında bulgur kullanabilirsiniz.

Pirinçten vazgeçemiyorsanız, bulgur ve pirinci yarı yarıya karıştırıp kullanabilirsiniz. Özellikle dolmalarda 1’e 1 ölçü ideal dolma lezzetini yakalamanızı sağlar.

Glüten hassasiyeti veya çölyak hastalığı durumunda tercihiniz pirinçten yana olmalıdır.

Spor öncesi ana öğünde (spordan 3-4 saat)  gaz ve şişkinlik problemi yaşamamak için; pirinç pilavı ya da kimyon eklenmiş bulgur pilavı tüketebilirsiniz.

Glisemik indeks gıdaların kan şekerini  yükseltme hızı olarak tanımlanır. Eşit miktarda karbonhidrat içerdiğinde bile kan şekerini yükseltme hızları farklı olabilir. Bu noktada bulgurun Gİ’i daha düşüktür ve bu da onu daha doğru bir tercih yapar. Tabi burada neyden ne kadar tüketileceği de önemlidir. Gİ düşük diye 1 tabak bulgur pilavı yemek doğru bir davranış olmaz.

Eşit miktardaki bulgur ve pirinç türlerinin  kalorisi aynıdır.

Genel olarak bulgur, pirinçten daha sağlıklı bir tahıldır.

Ara sıra pirinç ve genel olarak bulgur tercihi sağlıklı beslenmede yer alabilir.

2-3 yemek kaşığı bulgur veya pirinç 1 dilim ekmek yerine tüketilebilir.

Çok yaygın olmasa da siyah, kırmızı, esmer pirinç türleri beyaz pirinç yerine tüketilebilir. Bu pirinç türleri beyaz pirinçten daha fazla lif ve antikanser öğeler içerir. 

 

Beslenmenin Cambazı sağlıklı, mutlu, huzurlu günler diler:)

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan LİMONUN ZAYIFLAMAYA ETKİSİ VAR MIDIR? başlığındaki makalemizde limon zayıflatır mı, limonlu su kürü ve limonun faydaları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Yazar Elif Müge TAYYAR

Herkese Merhaba! Ben Müge, 1996 Bursa doğumluyum. Çok sevdiğim İstanbul'da yaşıyorum. Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik son sınıf öğrensiyim. Mesleğimi henüz üniversiteye giriş sınava hazırlanırken seçtim ve iyiki seçmişim diyebiliyorum. İstanbul'da stajyer diyetisyenlik yapıyorum. İleri ki zamanlarda akademisyen olmayı ve öğrencilere bilgilerimi aktarmayı hayal ediyorum. Mesleğime tutkuyla bağlı aynı zamanda da mutfağı çok seven biriyim. Sağlıklı tarifler üretirken buluyorum kendimi çoğu zaman. Mesleğimi ve hobimi bir arada yapabiliyor olmak inanılmaz zevk verici! Boş vakitlerimi spor yaparak, müzik dinleyerek, kitap okuyarak veya gezerek değerlendiriyorum. Çok gezen mi çok okuyan mı iyi bilir derler ya, her ikisini de yapan en iyisini bilir bence :) BirdiyetisyenBirantrenör isimli bir instagram sayfasında da şehrin en güzel hamburgerlerini bulup, eleştiriyorum antrenör arkadaşımla. Anlatmayı, paylaşmayı çok seviyorum. Hayallerimin arasında bilgi birikimimi insanlarla paylaşmak da var. İşte şimdi başlıyorum. ''Beslenmenin Cambazı'' olarak artık sizlerleyim!

Bunu biliyormusun?

KABIZLIK VE BESLENME

Zaman zaman hepimizin yaşadığı problemlerden biri. Kalın bağırsağımız hareket etmeyince sıkıntılar büyük oluyor tabi. Peki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.