Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Sağlık / Beslenme / LİMONUN ZAYIFLAMAYA ETKİSİ VAR MIDIR?

LİMONUN ZAYIFLAMAYA ETKİSİ VAR MIDIR?

limonun faydaları ile ilgili görsel sonucu

Limon… İlkokulda öğrendiğimiz bilmecelerin cevabından çok daha fazlası… C vitamini ile ünlü kendisi. Üstüne yüklenen başka vasıflarda var. Bakalım bu vasıflar gerçek mi? Yoksa birer rivayet mi?

Limon; içerdiği vitaminler ve antikanser öğeler sayesinde yıllardan beri  yüksek tansiyon, solunum bozuklukları, ateş, kabızlık, hazımsızlık, boğaz enfeksiyonları tedavilerinde kullanılmıştır. Ayrıca saç ve cilt bakımında  limon önemli bir katkısı olduğunu savunan yayınlar da mevcuttur. Bunların dışında, eski çağlardan beri, terapötik özelliği olduğu bilinen limon, Çin tıbbında bağışıklığı güçlendirmek için kullanılmıştır.

Limonun Besin Değeri

1 dilim (çeyrek )limon, 25 kalori içerir. büyük çoğunluğu sudur. Yetişkin bir insanın ortalama günlük C vitamini ihtiyacının %13’ünü karşılar.

Limon ekstresi ve kabuğunda bulunan d-limonene yağı başta pankreas, mide, kolon cilt, yumurtalık kanseri olmak üzere birçok kanser türüyle savaşır.

LİMON ZAYIFLATIR MI? LİMON YAĞ YAKAR MI?

Geldik en kilit soruya… Hiçbir besin yok ki kulağına fısıldayalım ve gitisin hemen istediğimiz yerdeki yağları yaksın, bizi eritsin. C vitaminin egzersiz yapan bireylerde az da olsa yağ yakımını desteklediğini belirten bazı çalışmalar mevcut. Fakat bu çalışmalarda C vitaminin bu etkiyi göstermesi için alınması gereken miktarlar ve kullanım süresi belirtilmemektedir. Yani şuan için limonla ilgili net olan şeyler:

LİMON veya LİMON SUYU EKLENMİŞ SU/YOĞURT YAĞ YAKMAZ!

LİMON DOĞRUDAN ZAYIFLATMAZ.

BESLENMENİN CAMBAZI’ NDAN LİMON KOKULU TAVSİYELER…

  • Hiçbir besini zayıflatır yağ yakar ümidiyle sınırsızca tüketmeyin. Aksi takdirde kilo vermek isterken hem hedeften uzaklaşmış hem de sağlığınız kaybetmiş olabilirsiniz.
  • Limonu bitki çaylarında, siyah çayda, salatalarda ve yemeklerde kullanarak kış aylarında hastalıklardan korunabilirsiniz.
  • Su içmeyi sevmeyen biriyseniz;  suyunuza ekleyeceğiniz bir dilim limon güzel bir aroma katarak daha kolay su içmenizi sağlayacaktır.
  • Limonun suyu ve kabuğunu, taze zencefil ile  cam kavanoz da bekleterek bağışıklığı güçlendirici bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımın 1 çay kaşığı kadarına 1 çay kaşığı da limon ekleyerek çaylarda kullanabilirsiniz.
  • Kırmızı et yediğiniz öğünlere bol limonlu salata eklemeniz etin içindeki demirin daha kolay emilmesini sağlayacaktır.

DİKKAT!

Limon suyu bazı ilaçların emilimini arttırabileceğinden dolayı ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

 

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan KABIZLIK VE BESLENME başlığındaki makalemizde kabızlık, kabızlıktan korunma ve kuru kayısı ve kabızlık ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Yazar Elif Müge TAYYAR

Herkese Merhaba! Ben Müge, 1996 Bursa doğumluyum. Çok sevdiğim İstanbul'da yaşıyorum. Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik son sınıf öğrensiyim. Mesleğimi henüz üniversiteye giriş sınava hazırlanırken seçtim ve iyiki seçmişim diyebiliyorum. İstanbul'da stajyer diyetisyenlik yapıyorum. İleri ki zamanlarda akademisyen olmayı ve öğrencilere bilgilerimi aktarmayı hayal ediyorum. Mesleğime tutkuyla bağlı aynı zamanda da mutfağı çok seven biriyim. Sağlıklı tarifler üretirken buluyorum kendimi çoğu zaman. Mesleğimi ve hobimi bir arada yapabiliyor olmak inanılmaz zevk verici! Boş vakitlerimi spor yaparak, müzik dinleyerek, kitap okuyarak veya gezerek değerlendiriyorum. Çok gezen mi çok okuyan mı iyi bilir derler ya, her ikisini de yapan en iyisini bilir bence :) BirdiyetisyenBirantrenör isimli bir instagram sayfasında da şehrin en güzel hamburgerlerini bulup, eleştiriyorum antrenör arkadaşımla. Anlatmayı, paylaşmayı çok seviyorum. Hayallerimin arasında bilgi birikimimi insanlarla paylaşmak da var. İşte şimdi başlıyorum. ''Beslenmenin Cambazı'' olarak artık sizlerleyim!

Bunu biliyormusun?

KABIZLIK VE BESLENME

Zaman zaman hepimizin yaşadığı problemlerden biri. Kalın bağırsağımız hareket etmeyince sıkıntılar büyük oluyor tabi. Peki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.