Anasayfa / Sağlık / Beslenme / Süt Deyip Geçme Sütü Ziyan Etme !

Süt Deyip Geçme Sütü Ziyan Etme !

Süt Deyip Geçme..

Tanım; Dişi memeli hayvanların süt bezlerinden türlerine göre farklı sürelerde salgılanan, yavrunun kendisini besleyecek duruma gelinceye kadar almak zorunda olduğu bütün besin maddelerini yeterli miktarlarda bulunduran porselen beyazı renginde, kendine has tat ve kokuya sahip sıvıdır.

Sütün oluşumu; Süt alveollerin iç yüzeylerini kaplayan tek sıralı epitel hücrelerinde(süt hücreleri) sentezlenir. 1litre sütün sentezlenebilmesi için 300-500 litre kanın memeden geçmesi gerekir. Süt proteinleri kandan alınan amino asitler kullanılarak süt hücrelerinde sentezlenir. Süt yağının sentezi için kandan doymuş yağ asitleri alınır. Laktoz, kandaki glikoz kullanılarak sentezlenir. Mineral maddeler ve vitaminler kandan alınır. Süt hücreleri sürekli olarak süt sentezleme eğilimindedirler.

Sütün Salgılanması; Sütün oluşumu sırasında alveoller süt ile dolar. Meme iç basıncı 30-35 mm Hg düzeyine yükselir. Sağım olayında refleksler ve hipofiz bezi hormonları etkilidir.

Hormonlar;

-Prolaktin; sütün oluşumu boyunca tüm mekanizmayı yöneten hormondur.

-Oksitosin; Meme boşluğundan sütün pompalanmasını regüle eder.

Sütün bileşimi: Sütte 200 civarında madde vardır. Miktarı fazla olanlar sütün ana bileşenleri, eseri miktarda olanlar minör bileşenleri olarak adlandırılır. Süt polidispers bir gıdadır.

İnek Sütünde Olması Gereken Miktarlar;

Kurumadde;12,6

Protein;3,1

Yağ;3,7

Laktoz;4,7

Mineral maddeler;0,75

Diğer maddeler…

Su;87,4

Kolestrum; doğumdan hemen sonra 5-7 gün içerisinde salgılanan, sarımsı renkte, acımsı tatda, koyu kıvamlı olan yavrunun mutlak alması gerekli süttür. Ağız sütüde denir.

Yağ miktarı düşüktür. Magnezyum tuzları ve enzimleri zengindir. Bileşimi normal süte göre farklıdır.

Kuru maddesi %24

Yağ%6,7

Kezein%5,3

Serum proteini%8,7

(kazein+serum proteini=%14 protein)

Laktoz%2,7

Kül%1,11(Mg tuzları fazla)

İnsan sütü; Teknolojide kullanılmaz. Protein oranı düşük. Laktoz oranı yüksek. Mineral madde daha az. Sindirimi kolay. A,E,C vitaminleri bakımından zengin. İmmungloblulin ve bağışıklık maddeleri fazla.

Süt Yağı;

Ana bileşeni trigliseridlerdir. Lipidlerin %97-98 ini oluşturur.

Süt yağı diğer yağlardan daha üstün bir tat aromaya sahiptir. Enerji değeri laktoz ve proteinin iki katıdır.

Laktoz(Süt Şekeri);

Sütün esas karbonhidratıdır ve sadece sütte bulunur. Vitamin sentezlenmesinde rol alır. Laktoz özellikle galaktoz bebeklerin beyin ve sinir hücrelerinin oluşumu ve gelişimi için gereklidir. Besinlerdeki kalsiyum ve fosforun vücuda daha kolay alınmasını ve birikimini sağlar.

Laktozun Yararları;

Bağırsak mikroflorasının oluşumunu sağlar.(Zararlı bakterileri dışarı atar.) Yararlı bakterilerin gelişimini hızlandırır. Yavaş emilir. Bu yüzdan kan şekerini düzenler. Bebekler için çok iyi bir enerji kaynağıdır.

Laktozun İntoleransı;

Amerika’da yaşayan siyah ırkta %60-80 olarak görülür. Hastalığın nedeni küçük çocuklarda laktozu sindirecek laktoz enziminin bulunmamasıdır. Yetişkinlerde ise sindirim bozukluklarından ileri gelebilir. Laktoza duyarlı kişilerde süt tüketimi sonrasında karın ağrısı, gurultu, ishal, gaz görülür.

Tedavi olarak; Soya sütü ve öteki kuru baklagillerden yararlanılabilir. Hastanın duyarlılık derecesine göre yoğurt, sütlü tatlılar ve muhallebiler denenebilir. Yorum bırakmayı unutmayın..

Önceki yazılarımız arasında bulunan YULAF HAKKINDA MERAK EDİLENLER başlığındaki makalemizde yulaf, yulaf lapası ve yulafın faydaları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Süt Deyip Geçme Sütü Ziyan Etme ! makalesinin yazarı Zübeyde KARACA

Ben 1997 Bursa doğumluyum. Üniversite öğrencisiyim. Pek kendi alanıma girmese de Gıda okuyorum. Yazı yazmayı, şiir yazmayı küçüklüğümden beri seviyorum. Yazıya olan ilgim her daim sürüyor. Şiir yazıyorum ve bir gün şiirlerimi kitap haline getirmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda kuaför işleriyle uğraşmayı da çok seviyorum. Makyaj ve saç konusunda bir o kadar iyi olduğuma inanıyorum. Yazı yazma konusunda kendimi geliştirmeye çalıştığım gibi makyaj ve saç şekillendirme konusunda da çaba sarfediyorum. Okul bitince gıda ve pazarlama alanında kariyer hedeflerim var. İleri de kadınlara yönelik güzellik salonu açmayı istiyorum. Bunlar için oldukça zaman var tabi ki. İnsanları tanımak, psikolojilerini öğrenmek çok güzel bir şey. Zaman buldukça psikolojik kitaplar okumamın en iyi yanı insanları tanımaya başlamak oldu. İnanmak başarmanın yarısı derler. Öğrenci olarak tabi ki benimde hedeflerim var. Bunları gerçekleştirmek içinde uğraşıyorum. Makale işi sevdiğim bir iş. Yazmayı sevdiğim için bu konuda hiç zorlanmayacağıma inanıyorum. Bunun en güzel yanı, belirli süre sonra kelime dağarcığınızın gelişmesidir. Yazı yazarak düşüncelerimi ve bilgilerimi size aktaracağım sevgili okuyucularım..

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

LİMONUN ZAYIFLAMAYA ETKİSİ VAR MIDIR?

Limon… İlkokulda öğrendiğimiz bilmecelerin cevabından çok daha fazlası… C vitamini ile ünlü kendisi. Üstüne yüklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.