Cumartesi , Aralık 16 2017
Cambaz Organizasyon / Programlama / Fotoshop Dersleri / Photoshop cetvel aracı nasıl açılır? nasıl kapatılır?

Photoshop cetvel aracı nasıl açılır? nasıl kapatılır?

Zaman zaman photoshop programını yeni öğrenmeye başlamış arkadaşlar, yanlışlıkla cetvel özelliğini açıp kapatamayabilirler ve bu onlarda çok sinir bozucu bir etki bırakabilir. İlk önce, kısayol tuşu ile cetveli nasıl anında kapayabileceğinizi anlatalım; CTRL+R tuşuna bir kez bastığınızda fotoshop cetvel aracı açılır. Eğer tekrar basarsak cetvel aracı kapanır.Sırayla cetvelin tüm özelliklerine yazımızda değineceğiz.

Photoshop cetvel aracı nerelerde kullanılır?

Cetvel aracını, photoshop yapanların en çok kullandığı yer hizalamadır.Bazen fotoğrafların yada herhangi bir yazının düz olduğundan emin olamayabiliriz. Tam bu esnada cetvel aracını kullanarak resmi dümdüz bir şekilde ayarlayabiliriz.Ayrıca sadece; yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı değil, sola sağa da hareket edebilme özelliğine de sahiptir.Yani bir fotoğrafın hem yatay hem dikey düzlüğünü denetleyebilirsiniz.

Photoshop cetvel çizgileri ekleme kapatma

Yazımızın başında CTRL+R tuşları ile açılıp kapandığını zaten söylemiştik. Ancak cetveli kullanabilmek için CTRL+R tuşuna bastıktan sonra aşağıda resimde görmüş olduğunuz gibi cetvelin göründüğü bölümden taşıma aracı yardımıyla istediğimiz kadar cetvel çekebiliriz daha sonra çıkan cetvelleri tekrar yukarı sola sürükleyip yok edebiliriz.

Birinci esime cetvel aracını CTRL+R tuşlarına bastığımızda ilk hali görünmektedir. Aşağıdaki ikinci resimde ise cetveli çektiğimizde görünen hali bulunmaktadır.

Yazımızda cetvel aracının açılışı, kapanışı, kullanım alanlarından bahsettik. Yine çizgi aracı ile alakalı sormak istedikleriniz olursa yorum olarak ekleyebilirsiniz.

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan Photoshopta resimde renk değiştirme aracı kullanımı resimli başlığındaki makalemizde photoshopta göz rengi değiştirmek, photoshopta renk değitşirme nasıl yapılır ve photoshopta saç rengi değiştirme ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Photoshop cetvel aracı nasıl açılır? nasıl kapatılır? makalesinin yazarı Mustafa CAMBAZ

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

fotomontaj ile fotoshop arasındaki farklar

fotomontaj ile fotoshop arasındaki fark nedir?

Fotomontaj nedir? Fotoshop nedir? Fotoshop ile fotomontaj arasındaki farklar nelerdir? Gibi kafanıza takılan tüm soruların …

Photoshop cetvel aracı nasıl açılır? nasıl kapatılır? için Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir