Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Fotoshop Dersleri / Photoshop cetvel aracı nasıl açılır? nasıl kapatılır?

Photoshop cetvel aracı nasıl açılır? nasıl kapatılır?

Zaman zaman photoshop programını yeni öğrenmeye başlamış arkadaşlar, yanlışlıkla cetvel özelliğini açıp kapatamayabilirler ve bu onlarda çok sinir bozucu bir etki bırakabilir. İlk önce, kısayol tuşu ile cetveli nasıl anında kapayabileceğinizi anlatalım; CTRL+R tuşuna bir kez bastığınızda fotoshop cetvel aracı açılır. Eğer tekrar basarsak cetvel aracı kapanır.Sırayla cetvelin tüm özelliklerine yazımızda değineceğiz.

Photoshop cetvel aracı nerelerde kullanılır?

Cetvel aracını, photoshop yapanların en çok kullandığı yer hizalamadır.Bazen fotoğrafların yada herhangi bir yazının düz olduğundan emin olamayabiliriz. Tam bu esnada cetvel aracını kullanarak resmi dümdüz bir şekilde ayarlayabiliriz.Ayrıca sadece; yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı değil, sola sağa da hareket edebilme özelliğine de sahiptir.Yani bir fotoğrafın hem yatay hem dikey düzlüğünü denetleyebilirsiniz.

Photoshop cetvel çizgileri ekleme kapatma

Yazımızın başında CTRL+R tuşları ile açılıp kapandığını zaten söylemiştik. Ancak cetveli kullanabilmek için CTRL+R tuşuna bastıktan sonra aşağıda resimde görmüş olduğunuz gibi cetvelin göründüğü bölümden taşıma aracı yardımıyla istediğimiz kadar cetvel çekebiliriz daha sonra çıkan cetvelleri tekrar yukarı sola sürükleyip yok edebiliriz.

Birinci esime cetvel aracını CTRL+R tuşlarına bastığımızda ilk hali görünmektedir. Aşağıdaki ikinci resimde ise cetveli çektiğimizde görünen hali bulunmaktadır.

Yazımızda cetvel aracının açılışı, kapanışı, kullanım alanlarından bahsettik. Yine çizgi aracı ile alakalı sormak istedikleriniz olursa yorum olarak ekleyebilirsiniz.

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan Online indirmeden fotoshop yap programsız site üzeri yapma başlığındaki makalemizde fotoshop nasıl yapılır, photoshop online free editor pixlr ve ücretsiz online fotoshop yapma siteleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Yazar Furkan Kahraman

Değişebilir her an herşey!

Bunu biliyormusun?

Kaliteli fotoşop nasıl yapılır

Teknolojinin iyice ilerlemesi ile birlikte günümüzde artık telefondan, bilgisayardan ve herhangi bir web sitesinden fotoşop …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.