Anasayfa / Programlama / Fotoshop Dersleri / Kaliteli fotoşop nasıl yapılır

Kaliteli fotoşop nasıl yapılır

Teknolojinin iyice ilerlemesi ile birlikte günümüzde artık telefondan, bilgisayardan ve herhangi bir web sitesinden fotoşop yapmak mümkündür. Bu yazımızda nerelerde fotoşop yapabilirsinız, nasıl daha kaliteli çalışmalar elde edebilirsiniz gibi konuların yanıtlarını arayacağız.Daha önceki yazımızda bir web sitesi üzerinde nasıl fotoshop yapıldığını anlatmıştık, şimdi de bilgisayar da yüklü olan programlar arasında nasıl yapıldığını sizlerle paylaşacağız.

Kaliteli programlar kullanın
Geçmişte yalnızda adobe photoshop programı kullanılırken, günümüzde her firmanın kendine has özelliklerde fotoşop programı çıkarması ile birlikte çok fazla piyasa iyice doluluk oranına ulaştı. Eğer yeni bir fotoşop öğrencisiyseniz, bizim sizlere tavsiyemiz bilgisayarınıza sadec adobe photoshop’un güncel versiyonunu yüklemeniz yeterlidir.Ayrıca bilmediğiniz bir siteden, bilmediğiniz bir programı indirmeniz halinde, bilgisayarınızı da risk altına alacağınızı da mutlaka unutmayınız. Kaliteli bir fotoşop deneyimi için ilk kural, programınızın kaliteli olmasdıır. Adobe photoshop cc son sürümünü, adobe’nin kendi sitesinden indirmeniz yeterli olacaktır.

Ben de bir çok tasarımcı gibi adobe photoshop cc programınını tercih etmekteyim. Arayüzü bir çok fotoşop programına göre daha yoğun ve karmaşık olsa da eğer kaliteli bir çalışma yapmak istiyorsanız bu bu programı mutlaka öğrenmelisiniz. Şuanda piyasada bulunan dandik programlarla adobe photoshop programının yan yana bile koymak değil , aynı yazıda bile geçirmemiz programa haksızlık yapmak demektir. Zaten fark ettiyseniz yazımızın içinde başka herhangi bir program ismi dahi geçirmedik.

Fotoğrafları bilgisayara aktarırken kablo kullanın
Telefon, fotoğraf makinesi gibi fotoğraf çeken bir çok aygıttan fotoğrafları aktarırken mutlaka kablo kullanmalısınız.Bir çok kişi fotoşop çalışmalarını gerçekleştirirken facebook, instagram ve whatsapp gibi sosyal medya dediğimiz yerlerden fotoğraflarını kaydetmektedir. Buralara yüklenip indirilen her fotoğraf orijinal kaliteden bir adım daha uzaklaşmaktadır. Bu da ayrıntılı fotoşop çalışmalarında bizlere olumsuz yönde dönüş sağlayacaktır. Bu nedenle hangi fotoğraf olursa olsun mutlaka bilgisayarınıza aktarırken kablo kullanın , diyerek diğer maddemize geçiyoruz.

Her makinenin kendine özgü bir kablosu bulunmaktadır. Cihazlarınızı alırken artık neden kablolarını güzelce saklayın dediğimizi anlamışsınızdır. Zaten cep telefonlarınızın kablolarını kaybetme şansınız yok da, kullandığınız  kaliteli fotoğraf çeken makinelerin kablolarını güzelce saklayınız.

Fotoğraflarınızı fotoşop programı için bilgisayarınıza aktarırken , usb girişine takmanız yeterli olacaktır. Zaten hangi makine olursa olsun, bilgisayarınız algılayacak ve hemen tepki verecektir. Çıkan ekrandan fotoğrafları görüntüle deyip kolayca fotoğraflarınızı, bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Kaliteli fotoğraf çekim makineleri
Genelde bir çok kişi fotoğraf çekimi yaparken telefonlarını kullanmaktadır. Her ne kadar teknoloji ilerlemiş olsa da , hangi telefon olursa olsun bir fotoğraf makinesinin deneyimini sizlere yaşatmayacaktır. Sağlam bir fotoğraf makine ile çekilen görüntü ile yapılan fotoşop çalışmasının size dönüşü çok fazla olacaktır. Diğer yaptığınız bir çok çalışma ile kıyasladığınız da aradaki farkı rahatlıkla görebileceksiniz.Tabi fotoğraf makineleri de kendi içinde bir kalite sınıflandırılmasına tabii tutulmaktadır. Siz de kaliteli bir makine ile çekilmiş fotoğraflara, fotoşop çalışması yapmak istiyorsanız dünyanın en bilinen markası olan canon’u tercih etmenizi öneriyoruz.

Fotoşop için kaliteli bir makine almak istiyorsanız yaklaşık olarak en düşük 1000 tl yi mutlaka gözden çıkarmalısınız. Eğer ben bir fotoğraf makinesine bu kadar para veremem diyorsanız, bazı kaliteli fotoşop çalışmalarından mahrum kalabileceğinizi şimdiden söyleyebiliriz.

Kaliteli bir telefon ile çekilen fotoğraflara güzel çalışmalar yapılabilir mi?
Her ne kadar bir telefonun fotoğraf makinesi kadar iyi bir deneyim sağlamayacağını söylemiş olsak da, henüz yeni piyasaya çıkmış olan İphone X, İphone 8 ve Samsung ile belki de çok kaliteli fotoşop çalışmaları yapmak mümkün olabilir. Özellikle İphone X marka telefon ile apple, çığır açan teknolojisi ile bizlerin yüzünü güldürdü, diyebiliriz. Ancak bir fotoğraf makinesi ile İphone X’ i kıyasladığımız da fiyat ve performans açısından yine bir fotoğraf makinesinin üstün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Programlarda menülerin kullanımlarını iyi öğrenin
Fotoşop programlarının genel kullanım mantığı aynıdır. Hatta bir çok programın menülerinin benzer olduğunu ve birini öğrendikten sonra, diğerini rahatlıkla öğrenebileceğinizi söyleyebiliriz. Burada size önerimiz, bir fotoşop programının mutlaka ingilizce versiyonunu öğrenmenizdir. Çünkü piyasaya çıkan her yeni versiyonlarının ilk önce ingilizceleri yayınlanmaktadır. Hatta bazı programların türkçe versiyonları bile çıkarılmamaktadır.

Son olarak bir fotoshop programı ile kaliteli çalışmalar elde etmek istiyorsanız eğer; hangi menünün, hangi butonunu, nerede , nasıl kullanacağınızı çok bilmeniz gerekmektedir. Eğer menü kullanımlarını çok iyi öğrendiğinizi düşünüyorsanız, artık sizinde bizden biri olduğunuzu ve bu saatten sonra tamamen herşeyin sizin kendi yeteneğinize kaldığını söyleyebiliriz.En kaliteli fotoşop sitesi bizim sitemizdir.

Kaliteli fotoşop nasıl yapılır makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

fotoshop ile resmin arkasını temizleme

fotoshop ile resmin arkasını temizleme

Uzun zamandır ara verdiğimiz fotoshop derslerimize bugün tam gaz devam ediyoruz. Adobe fotoshop programı yardımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.