Anasayfa / Spor / Spora yeni başlayanlar için fitness antrenman programı

Spora yeni başlayanlar için fitness antrenman programı

fitness yeni başlayanlara tavsiyelerDaha önceki spor ile alakalı yazımızda spor yaparken yapılan hatalardan bahsetmiştik. Şimdi de spor salonuna yeni başlayanlar veya spora ara verip tekrardan başlamak isteyenler için özel olarak hazırlanış bir programı sizlerle paylaşacağız. Antrenman programından önce vücudumuzu aslında nasıl çalıştırmamız gerektiğini anlatmak istiyorum.Vücudumuzdaki kasların hepsinin mutlaka haftada 1 yada 2 kez uyarılması gerekiyor. Yani siz iş veya hayatınızın temposuna göre aslında programlarınızı hazırlamalısınız.Zaten yeni başlayanlar ve ara verip tekrar devam edenlerin mutlaka ilk 1 ay her antrenmana gidişlerinde vücutlarının her bölgesini çalıştırıp , spora alıştırmaları  gerekmektedir.

Yeni başlayanlar için antrenman programı nasıl hazırlanır?

Ana felsefenin aslında tüm bölgeleri çalıştırmak olduğunu söylemiştik. Setleriniz üçü geçmemeli ve yaptığınız hareket sayısı 8 i geçmemelidir. Tekrar sayılarınız min 8 olmalı ve kendinize sınır koymamalısınız. Mesela ağırlık hafif gelmiş ve 10 tekrar yaptığınızda kaslarınız hiç zorlanmamış olabilir. Yapabiliyorsanız kendinizi zorlamalı 12 13 tekrar , yapabildiğiniz tekrarlara kadar götürmelisiniz. Eğer bir hareketi rahatça 15 20 tekrar yapıyorsanız, mutlaka ağırlığı arttırmalısınız.Aşağıda yazdığımız liste ile kendiniz için en uygun programı kendiniz belirleyebileceksiniz. Tüm hareketleriniz ortlama 12 tekrar civarı olmalıdır. Hareketler ve alternatifleri aşağıdaki gibidir:

Yanyana yazılanlar birbirinin alternatifidir her satırdan 1 tane hareket seçip programınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Sırt için 2 hareket

1.Lat  – Lat Pull down, barfiks, Lat machine enseye yada göğüse çekiş yapabilirsiniz

2.Rowing – Rowing machine karna çekiş yapabilirsiniz, dambıl ile yandan sırta çekiş veya barbell row yapabilirsiniz

Göğüs için 1 hareket

3. Chest press, şınav, dambıl press, dambıl yana açış

Omuz için 2 hareket

4.Bar ile omuz press, dambıl omuz press yada makinede omuz çalışabilirsiniz

5. Ayakta yana açış

Kol için 2 hareket

6.Biceps dambıl ile yada bar ile pazularınızı çalıştırın

7.Triceps makinede arka kolunuzu çalıştırabilirsiniz, kollar dar şınav çekebilirsiniz arka kolunuzu çalıştıracak 1 hareket yapabilirsiniz

8.Ayak squat olabilir, ayak çalıştıran bir hareket yapmanız yeterlidir. Ancak herhangi bir sakatlık olmaması açısından bizim önerimiz, makinede ayak çalıştırmaktır.

Yukarıdakilerden istediklerinizi seçip 8 hareketli bir program yapabilirsiniz. Antrenmanlarınızı  1 2 gün ara verip devam etmeyi unutmayınız

 

 

Önceki yazılarımız arasında bulunan Spor salonunda fitnessa yeni başlayanlar için tavsiyeler ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Spora yeni başlayanlar için fitness antrenman programı makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

İstanbul’da Muay Thai Kursu Veren Yerler

Spor salonlarına kayıtları en çok etkileyen rol modellerden biri de filmlerdir. Filmlerde gösterilen mücadele sporlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.