Anasayfa / Spor / KOŞMANIN FAYDALARI

KOŞMANIN FAYDALARI

İlgili resimKoşmak… Çocuklukta bir yerden bir yere gitme biçimi, şimdilerde popülaritesi artmış egzersizlerden biri. Koşmak benim için bunlardan çok daha fazlası. Çocukluğumu saymazsak koşuyla tanışmam üniversite yıllarında oldu. O gün bu gündür arada tembellik yapsam da koşuyorum. Peki neden?

Neden kısmını aslında geçen hafta katıldığım Geyik Koşusunda düşündüm. Daha önce ortalama 250-300 km koşmuş biri olarak 4 kilometre de zorlandığım koşuydu. Yağmur, rüzgâr, çamur(dize kadar bol bol çamur) ile birlikte patika yokuşunda düştükten sonra sorgulamadım değil tabi neden koştuğumu…

KOŞMANIN FAYDALARI

 • Koşarken zihinde bedenle hareket eder. Araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak tek seferde 30-40 dakika koşan kişilerin beyinlerinin ön lobu daha işlevsel olarak çalışıyor.
 • Koşmak, zihni berraklaştırır.
 • Koşmak, yeni fikirlerin üretimi için mükemmel bir zamandır.
 • Koşmak, yenilenmektir.
 • Koşmak, stresi yenmeye yardımcı olur.
 • Koşmak, her hücrenin nefes aldığını hissetmektir.
 • Koşu, kendi içine dönmek için fırsat yaratır. Koşarken tüm hayatınızı gözden geçirebilirsinizJ
 • Koşmak, ucuz bir egzersizdir. Bir ayakkabı, bir yol, bir kulaklık yeter.
 • Koşmak, yeni arkadaşlar edinmenize yardımcı olabilir. Artık her şehirde koşu grupları haftanın farklı günlerinde koşular düzenliyor.
 • Koşmak, ideal beslenme planı ile zayıflamaya yardımcı olur. Yağ yakımını hızlandırır.
 • Koşmak, kemikleri güçlendirebilir, kan basıncını düşürebilir.
 • Koştuğunuz günler daha hızlı uyur, daha canlı hissedersiniz.

İLK YARIŞ…

İlk yarışım 5 kilometreydi. Şimdi komik gelse de o zaman çok ciddiye almıştım. İlk koşmaya karar verdiğim gün 200 metre koşup tıkandığım zamanı düşündüm START verilmeden önce. Ve içimde yapabileceğime dair duyguları hareketlendirdim. Yarış bittiğinde kaç dakikada koştuğum, kaç kişiyi geçtiğim önemsizdi. Çünkü ben kendimi geçmiştim.

Sizde koşmaya başlamak ve hatta yarışlara katılmak istiyorsanız işe minik antrenmanlar ile başlayıp her gün mesafe ve/veya süreyi arttırabilirsiniz.

Unutmayın! Mukayese Mutluluğu Bozan Şeydir.

Kendinizi onunla bununla karşılaştırmayın. Hele de şu kişi x sürede y mesafe koşuyor bense x-10 kilometreyi y+30 dakika da koşuyorum gibi hesaplara hiç girmeyin. Bazıları zaferin uçmak olduğunu söyler. Peki, siz ne zaman gerçekten zaferi hissedersiniz?

Ben biliyorum: Kendinizi geçtiğinizde…

Önceki yazılarımız arasında bulunan İstanbul'da En İyi Kickboks Kursu ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

KOŞMANIN FAYDALARI makalesinin yazarı Elif Müge TAYYAR

Herkese Merhaba! Ben Müge, 1996 Bursa doğumluyum. Çok sevdiğim İstanbul'da yaşıyorum. Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik son sınıf öğrensiyim. Mesleğimi henüz üniversiteye giriş sınava hazırlanırken seçtim ve iyiki seçmişim diyebiliyorum. İstanbul'da stajyer diyetisyenlik yapıyorum. İleri ki zamanlarda akademisyen olmayı ve öğrencilere bilgilerimi aktarmayı hayal ediyorum. Mesleğime tutkuyla bağlı aynı zamanda da mutfağı çok seven biriyim. Sağlıklı tarifler üretirken buluyorum kendimi çoğu zaman. Mesleğimi ve hobimi bir arada yapabiliyor olmak inanılmaz zevk verici! Boş vakitlerimi spor yaparak, müzik dinleyerek, kitap okuyarak veya gezerek değerlendiriyorum. Çok gezen mi çok okuyan mı iyi bilir derler ya, her ikisini de yapan en iyisini bilir bence :) BirdiyetisyenBirantrenör isimli bir instagram sayfasında da şehrin en güzel hamburgerlerini bulup, eleştiriyorum antrenör arkadaşımla. Anlatmayı, paylaşmayı çok seviyorum. Hayallerimin arasında bilgi birikimimi insanlarla paylaşmak da var. İşte şimdi başlıyorum. ''Beslenmenin Cambazı'' olarak artık sizlerleyim!

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

fitness yeni başlayanlara tavsiyeler

Spora yeni başlayanlar için fitness antrenman programı

Daha önceki spor ile alakalı yazımızda spor yaparken yapılan hatalardan bahsetmiştik. Şimdi de spor salonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.