Anasayfa / Spor / Spor salonunda fitnessa yeni başlayanlar için tavsiyeler

Spor salonunda fitnessa yeni başlayanlar için tavsiyeler

fitness yeni başlayanlara tavsiyelerSpora salonlarında yeni başlayan kişilerin, yaptığı en çok hatalardan bahsedeceğiz.Spor esnasında yapılması gerekenler veya yapılmaması gerekenleri maddeler halinde sizlerle paylaşacağız. Aşağıda yer alanlar zaman içerisinde spor salonlarında tecrübe ile denenip, gözlemlenmiş maddelerdir.

 

Fitness’a yeni başlayacaklara tavsiyelerim

 • İlk önce şunu belirtmek istiyorum ki , spora başladıktan sonra bırakmamalı ve istikrarlı bir şekilde devam etmelisiniz. Fitness yapacakların hayatlarındaki en önemli sözcük istikrar olmalıdır.
 • Sporu hayatınızın içine alın, fakat kendinizi hayattan soyutlamadan sosyal hayatınıza da devam edin
 • Kayıt olduğunuz spor salonunda sizlere program desteği verilmiyorsa bir sonraki yazımızda yeni başlayanlar için antrenman programı da paylaşacağız
 • Fitness sporunun en önemli maddesi beslenmedir. Beslenme kas gelişiminin aslında %70’ini oluşturmaktadır.Spordan 1 2 saat önce ve spordan sonra mutlaka bir şeyler yemeniz gerekmektedir (Bonus olarak;Beslenmenin Cambazı Elif Müge TAYYAR’ın yazmış olduğu EGZERSİZ ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME TÜYOLARI) bilgi edinebilirsiniz
 • Spora ara vermiş yada daha önce hiç spor yapmadıysanız , programınız mutlaka tüm vücudu çalıştıracak bir şekilde olmalıdır.
 • Antrenmanınıza başlamadan önce mutlaka vücudunuzu güzelce ısıtmalısınız
 • Spor yaparken yapılan en çok yanlışlardan biri de telefonla oynamaktır.(Spor yaparken telefonunuz yanınızda olmasın)
 • Hareketlerde çok ağırlık kaldırmaya değil de , hareketlerin düzgün yapılmasına özen göstermelisiniz.Yanlış yapılan hareketler kas gelişiminizi yavaşlattığı gibi, sakatlanmalara da neden olabilmektedir
 • Setler arası süre; çalıştığınız program,ağırlık ve tempoya göre min 45 saniye max 2 dakika olmalıdır
 • Uyku düzeninize mutlaka dikkat etmelisiniz (Ortalama 7-8 saat uyumak idealdir)
 • Yapılan en çok yanlışlardan biri de sürekli spora gidip kasları sıkıştırmaktır. Unutmayın ki kaslar dinlenirken gelişirler. Eğer kasları çok zorlarsanız overtraining dediğimiz kas yıkımına neden olabilirsiniz.
 • Yeni başlayanlar mutlaka, 1 yada 2 gün arayla spor salonuna gitmelidir.
 • Haftada kaç gün gidebileceğinizi hesaplamalı, kendinize göre uygun programı bulmalısınız.
 • Fitness sporunda her insanın kendine özel programı olmalıdır. Çünkü size faydalı olan bir program başkası için etki göstermeyebilir. Bu nedenle personel trainer (kişisel antrenör) diye bir meslek bulunmaktadır.

Yukarıda yazan maddelere uyduğunuz taktirde zaman içerisinde sizlere fayda sağladığını göreceksiniz.Yine fitness hakkında sorularınız olursa yazımıza yorum olarak belirtirseniz, elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışırız. Tekrarlıyorum, ağırlık kaldırmak kas gelişiminiz için yalnız başına yeterli değildir. Mutlaka düzenli beslenme ve uyku ile desteklenmelidir. Beslenme ile alakalı da sorularınız olursa Diyetisyenimiz Beslenmenin CAMBAZ’ı Elif Müge TAYYAR sizlere yardımcı olacaktır.

Spor salonunda fitnessa yeni başlayanlar için tavsiyeler makalesinin yazarı Admin

Ekom araştırma ve tanıtım hizmetlerinde aktivite saha sorumlusu pozisyonunda ve aynı zamanda Cambazların Prensi :)

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

İstanbul’da Muay Thai Kursu Veren Yerler

Spor salonlarına kayıtları en çok etkileyen rol modellerden biri de filmlerdir. Filmlerde gösterilen mücadele sporlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.