Anasayfa / Spor / Antrenör Nasıl Olunur?

Antrenör Nasıl Olunur?

Merhaba arkadaşlar, sporla ilgilenen bir çok insanın merak ettiği sorulardan birisi de antrenör nasıl olunur sorusudur. Antrenör olabilmek için birden fazla yöntem mevcuttur.

1-Antrenör Nasıl Olunur: BESYO

Arkadaşlar ilk yöntem üniversitelerin BESYO bölümüne girmektir. Günümüzde bir çok üniversitenin BESYO bölümü açılmıştır. İnsanları fiziksel, ahlaki ve fikir açısından geliştirmeye yönelik olarak BESYO bölümlerinden mezun olanların spor antrenörü, mücadele sporları antrenörü, tenis öğretmeni ve milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda spor öğretmeni gibi pek çok sektörde antrenörlük yapması mümkündür.

2-Antrenör Nasıl Olunur: Federasyon

Arkadaşlar antrenör belgesi almanın tek yolu BESYO okumaktan geçmez. Yaptığınız bir sporun kuşaklarını alarak veyahut oynadığınız bir oyunun tüm teknik ve taktiklerini bilerek federasyona spor antrenörü olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz federasyon tarafından değerlendirilerek sizi belli başlı testlere sokacaklardır. Bu test istediğiniz antrenörlük türüne göre fiziki veya sözlü olarak gerçekleşecektir. Testin sonucunda ise ilk kademeden başlayarak spor antrenörlük belgesi almış olacaksınız. İkinci kademeyi ise bir sonraki başvuruda almanız mümkün olacaktır. Şunu da unutmamak gerekir ki spor dalına göre antrenörlük dereceleri değişmektedir.

3-Antrenör Nasıl Olunur: Milli Takım

Yaptığınız bir spor dalında başarılı olursanız ve bu başarının sonucunda Türkiye Milli takımına girmeye hak kazanırsanız antrenör belgeniz olmasa bile antrenörlük sektöründe iş bulma olasılığınız oldukça yüksektir. Ayrıca bununla da kalmayıp milli takıma girdiğinizde okuduğunuz süre boyunca Gençlik Spor İl Müdürlüğünden belli bir ücret alırsınız.

Önceki yazılarımız arasında bulunan İstanbul'da Muay Thai Kursu Veren Yerler başlığındaki makalemizde boran gym, Doğan Spor Kulübü ve gazi mahallesi ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Antrenör Nasıl Olunur? makalesinin yazarı Okan KABUK

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

fitness yeni başlayanlara tavsiyeler

Spora yeni başlayanlar için fitness antrenman programı

Daha önceki spor ile alakalı yazımızda spor yaparken yapılan hatalardan bahsetmiştik. Şimdi de spor salonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.