Anasayfa / Sağlık / Beslenme / KABIZLIK VE BESLENME

KABIZLIK VE BESLENME

İlgili resim

Zaman zaman hepimizin yaşadığı problemlerden biri. Kalın bağırsağımız hareket etmeyince sıkıntılar büyük oluyor tabi. Peki kabızlıktan kurtulmak hatta korunmak mümkün desem!  Hem de Beslenmenin Cambazının ufak tüyoları ile 🙂

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, dışkılamanın gecikmesi, zorlaşması ve güçlükle kuru ve az dışkı çıkması olaydır. Haftada üç ya da daha az dışkılama sıklığı olarak tanımlanabilir. Genel olarak haftada iki veya daha az sayıda dışkılama alışkanlığı kabızlık şeklinde adlandırılır.

Kabızlığın Nedenleri

Yetersiz sıvı alımı!

Sağlıklı bireylerde yapılan bir araştırma da 1 hafta boyunca günlük su içme miktarı 0,5 litre olarak sınırlandırıldığında dışkılama miktarı ve sıklığında önemli azalmalar görülmüştür.

Hareketsizlik!

Günlük hayatta fiziksel aktivite azlığı birçok hastalığı çağırırken kabızlık durur mu! Maalesef yeteri kadar hareket etmeyen kişilerde kabızlık daha fazla görülüyor. Kalın bağırsağınız hareket etsin istiyorsanız sizde hareket etmelisiniz.

Hatalı Beslenme Alışkanlıkları!

Günlük beslenmede posa yönünden zengin sebze, meyve, kuru baklagiller, saflaştırılmamış tahıllar yer almadıkça kalın bağırsak hareketleri azalır. Bu tarz besinleri sık tüketen toplumlarda; saflaştırılmış tahıl, et ağırlıklı beslenen toplumlara göre kabızlık daha azdır.

BESLENMENİN CAMBAZI’NIN KABIZLIKTAN KORUNMA TÜYOLARI

Yeterli su içmeye özen gösteriniz: Kilonuzu 30 ml ile çarparak günlük almanız gereken su miktarını bulabilirsiniz.

Örneğin; 60 kilogram için ortalama 60×30=1800 ml ortalama 1,5-2 litre.

Nerede hareket orada bereket: Bu bağırsak hareketi konusunda da geçerli. Siz hareket ederseniz onunda hareket etmesine yardımcı olursunuz.

Posa olmazsa olmaz: Yeterli posa alımının kabızlığı önlemede etkisi var fakat bunun yanında yeterli su içmek şartıyla. Yetişkin bir insanın günde alması gereken posa miktarı ortalama 25-30 gram iken Türkiye’nin aldığı miktar maalesef 12-15 gram ile sınırlı. Sebze, meyve, kurubaklagil, işlenmemiş tam tahılları sofradan eksik etmemek için bir neden daha  🙂

posalı yiyecekler ile ilgili görsel sonucu

Yeterli Posa İçin:

Kahvaltınıza sebze ekleyin: Alışılagelmiş besinlerin yanında tüketebileceğiniz birçok sebze mevcut. Domates, salatalık, marul, maydanoz, havuç, pancar, biber… Mevsimine göre seçin, ister çiğ ister az pişmiş tüketin.

Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek: Beyaz ekmeğin, öğütülmemiş unlardan yapılan ekmeklerden farkı liften fakir olmasıdır. Daha fazla lif için ekmeğiniz tam tahıllı seçin.

Günde 2 kere meyve 3 kere sebze: Her öğüne çiğ veya az pişmiş sebze ekleyerek ve ara öğünlerde uygun miktarda meyve tüketerek kabızlıktan korunabilirsiniz.

Kuru baklagilleri sevin: Kuru baklagiller birçok kişi tarafından rağbet görmese de sağlık için oldukça faydalı ve kabızlıkta da etkili. Sulu yemek olarak tüketmeyi sevmiyorsanız bir de salatalara haşlanmış fasulye, nohut, mercimek eklemeyi deneyebilirsiniz.

 

Prebiyotik ve probiyotiklerin gücü adına: Probiyotik ürün canlı, yararlı bakterileri içerir. Prebiyotik ürün ise bu bakterilerin bağırsakta çoğalmasını sağlar. Bağırsakta ne kadar çok yararlı bakteri varsa bağırsakta o kadar mutlu oluyor ve düzenli dışkılama gerçekleşiyor. Beslenmenize; yoğurt, kefir, turşu, boza, tarhana gibi besinleri eklemeyi unutmayın.

Sabah Kalınca: 2-3 adet kuru erik veya kuru kayısıyı(veya 1 tatlı kaşığı keten tohumu geceden ılık suya koyup sabah içiniz. Bunun üzerine 15 dakika hareket edip kahvaltı yapınız.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Kızılcık çayının faydaları ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

KABIZLIK VE BESLENME makalesinin yazarı Elif Müge TAYYAR

Herkese Merhaba! Ben Müge, 1996 Bursa doğumluyum. Çok sevdiğim İstanbul'da yaşıyorum. Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik son sınıf öğrensiyim. Mesleğimi henüz üniversiteye giriş sınava hazırlanırken seçtim ve iyiki seçmişim diyebiliyorum. İstanbul'da stajyer diyetisyenlik yapıyorum. İleri ki zamanlarda akademisyen olmayı ve öğrencilere bilgilerimi aktarmayı hayal ediyorum. Mesleğime tutkuyla bağlı aynı zamanda da mutfağı çok seven biriyim. Sağlıklı tarifler üretirken buluyorum kendimi çoğu zaman. Mesleğimi ve hobimi bir arada yapabiliyor olmak inanılmaz zevk verici! Boş vakitlerimi spor yaparak, müzik dinleyerek, kitap okuyarak veya gezerek değerlendiriyorum. Çok gezen mi çok okuyan mı iyi bilir derler ya, her ikisini de yapan en iyisini bilir bence :) BirdiyetisyenBirantrenör isimli bir instagram sayfasında da şehrin en güzel hamburgerlerini bulup, eleştiriyorum antrenör arkadaşımla. Anlatmayı, paylaşmayı çok seviyorum. Hayallerimin arasında bilgi birikimimi insanlarla paylaşmak da var. İşte şimdi başlıyorum. ''Beslenmenin Cambazı'' olarak artık sizlerleyim!

BUNU BİLİYOR MUYDUN?

LİMONUN ZAYIFLAMAYA ETKİSİ VAR MIDIR?

Limon… İlkokulda öğrendiğimiz bilmecelerin cevabından çok daha fazlası… C vitamini ile ünlü kendisi. Üstüne yüklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.