Cuma , Ekim 16 2020
Anasayfa / Genel / Mevlid Kandili nedir ? Mevlid kandili ibadetleri nelerdir?

Mevlid Kandili nedir ? Mevlid kandili ibadetleri nelerdir?

VELÂDET-İ NEBİ GECESİ

Salavatla başlamak istiyorum yazıma ; Allah’ım Ezelden ebede kadar, gelmiş ve gelecek bütün zamanlarda, Seyidimiz Muhammed’e O’nun âl ve ashabına salât ve selam eyle.

İki Cihan Serveri’nin dünyayı şereflendirdiği bu gecede şunlar yaşanmıştı:

Efendimizin üzerini o günün bir âdeti olarak bir çanakla kapattılar. Araplara göre o zaman, gece doğan çocuğun üzerine bir çanak koymak ve gündüz olmadan ona bakmak âdettir. Fakat bir de baktılar ki, Peygamber Efendimizin üzerine konulan çanak yarılarak ikiye ayrılmış, Efendimiz gözlerini gökyüzüne dikmiş, başparmağını emiyordu.

Evet bu işaret onun küfrü, zulmü, şirki ve her türlü bâtıl inanç ve âdetleri parçalayıp yok etmesi; imanın nurun ve hidâyetin kâinatı aydınlatması için gönderilmiş bir peygamber olduğunu gösteriyor idi.

Aynı gece Kâbe’den tapılmakta olan cansız putların çoğunun baş aşağı devrildiği görüldü.

Aynı gece Kisrâ sarayının beşik gibi sallanıp on dört konunun parçalanıp yerlere düştüğü öğrenildi.

Sava’da mukaddes tanınan gölün suyunun çekilip gittiği görüldü.

Bin senedir yakılan ve söndürülmeyen mecûsî ateşinin sönüverdiği müşahede edildi.

Bütün bunlar işaret ve alâmettir ki, dünyaya gelen bu zât ateşe ve puta tapmayı kaldırıp, Fars saltanatını parçalayarak Allah’ın izni olmadan kutsal tapınan şeylerin kutsallığını ortadan kaldıracaktır.

İşte bu geceye Velâdet-i Nebi gecesi diyor ve  onu  bütün kalbimizle, ruhumuzla her sene yeniden yâd edip kutluyoruz.

MEVLİD KANDİLİ’NDE NELER YAPILIR?

Mevlid Kandili’nde yapılacak özel bir ibadet bulunmaz. Bu gecede;

– Kuran-ı Kerim okunur, okuyan kişiler dinlenir

– Peygamber efendimiz Hz. Muhammed için salatü selamlar getirilir ve şefaati ümit edilerek ümmetinden olma bilinci yenilenir

– Kandil gecesinin gündüzünde oruç tutmaya çalışılır

– Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları camide cemaat ile birlikte kılınır

– Bol bol zikirde bulunulur

– Kişiler kendileri ve Mümin kardeşleri için hayır duaları ederler

-Mevlid Kandili’nde tesbih namazı da kılınabilir. Tesbih namazının kılınışında ilk olarak namaza niyet edilir. Ardından Allahü Ekber denilir ve namaza başlanır. Namaz 4 rekattır. Her rekatta 75 defa, toplamda 300 defa tesbih duası okunur.

 

Tesbih duası; ‘’Sübhânellâhi velhamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vellâhü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym.” Duanın okunuş sıralaması;

-Sübhaneke sonrasında 15 defa

-Besmele, Fatiha ve zamm-ı sure ardından 10 defa

-Rükuda 10 defa

-Rükudan kalkınca ayakta 10 defa

-Birinci secdede 10 defa

-İkinci secde arasında celsede 10 defa

-İkinci secde de 10 defa

MEVLİD KANDİLİ DİLEK DUASI

Mevlid Kandili’nde kimin bir dileği varsa akşam namazını kılıp yerinden kalkmadan 40 kere Fatiha süresini okuyup ardından şu duayı etsin;

-“Allah’ım ! Senin ilmin benim isteğime yeterlidir. Fatiha hürmetine dileklerimi ihsan eyle. Senin keremin bana kafidir. Kereminle muamele eyle. Fatiha hürmetine gönlümde olanı meydana getir Allah’ım!”

Bu duadan sonra kişi dileğini yaradan da isteyebilir.

HAZRETİ YUNUS PEYGAMBERİN DİLEK DUASI

Resulullah (asm) buyuruyor ki:

-“Yunus Peygamber balığın karnındayken şu duayı okuyordu: “Senden başka Allah yoktur. Allahım seni bütün noksanlıklardan uzak tutarım. Ben öz nefsime yazık edenlerden oldum.”

Bu duayı okuyarak her hangi bir dilekte bulunan müminin dileğini yüce Allah muhakkak yerine getirir.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

Yazar Zübeyde KARACA

Ben 1997 Bursa doğumluyum. Üniversite öğrencisiyim. Pek kendi alanıma girmese de Gıda okuyorum. Yazı yazmayı, şiir yazmayı küçüklüğümden beri seviyorum. Yazıya olan ilgim her daim sürüyor. Şiir yazıyorum ve bir gün şiirlerimi kitap haline getirmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda kuaför işleriyle uğraşmayı da çok seviyorum. Makyaj ve saç konusunda bir o kadar iyi olduğuma inanıyorum. Yazı yazma konusunda kendimi geliştirmeye çalıştığım gibi makyaj ve saç şekillendirme konusunda da çaba sarfediyorum. Okul bitince gıda ve pazarlama alanında kariyer hedeflerim var. İleri de kadınlara yönelik güzellik salonu açmayı istiyorum. Bunlar için oldukça zaman var tabi ki. İnsanları tanımak, psikolojilerini öğrenmek çok güzel bir şey. Zaman buldukça psikolojik kitaplar okumamın en iyi yanı insanları tanımaya başlamak oldu. İnanmak başarmanın yarısı derler. Öğrenci olarak tabi ki benimde hedeflerim var. Bunları gerçekleştirmek içinde uğraşıyorum. Makale işi sevdiğim bir iş. Yazmayı sevdiğim için bu konuda hiç zorlanmayacağıma inanıyorum. Bunun en güzel yanı, belirli süre sonra kelime dağarcığınızın gelişmesidir. Yazı yazarak düşüncelerimi ve bilgilerimi size aktaracağım sevgili okuyucularım..

Bunu biliyormusun?

Evi Fare Bastı Ne Yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar, köylük bir alanda yaşıyorsanız evinizi fare basması gayet doğaldır. Çünkü şehirlerde bile evleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.