Perşembe , Ekim 15 2020
Anasayfa / Genel / Alkollü araç kullanma cezası

Alkollü araç kullanma cezası

Alkol promil oranını nasıl düşürebileceğiniz hakkında bilgi vermiştik. Şimdi de sıra geldi alkollü araç kullanma cezasına, madem alkollü araç kullandınız sonuçlarına da katlanacaksınız. Alkollü araç kullanmanın para cezası dışında, birde ehliyetinizin elinizden alınması vardır. Şimdi sırayla hepsi hakkında bilgi vereceğiz.

Ne kadar alkol ile yakalanırsam ceza alırım?
Bir önceki yazımızda bunun hakkında bilgi vermiştik ancak tekrar anlatmak istiyorum. Eğer ticari bir şirkette çalışıp şirket aracı kullanıyorsanız, yakalanmanız halinde büyük ihtimal sözleşmenizde bulunan işten çıkarılma cezanız vardır. Bunun dışında trafik ekipleri tarafından ticari araçlarda 0.2 promil sınırı bulunmaktadır. Eğer aracınız kendinize aitse 0.5 promile kadar herhangi bir ceza almazsınız.

Alkollü araç kullanmanın cezası nedir?

Alkollü araç kullanırken yakalanmalarda son 5 yılda kaç kez alkollü yakalandığınız ile alakalı farklı cezalar bulunmaktadır. Bunun dışında her alkollü yakalandığınızda ehliyetinize 20 ceza puanı işlenmektedir. Şimdi de sırayla alkollü araç kullanımlarında verilen cezalar hakkında bilgi verelim. Unutmayın para cezalarını erken ödemeniz halinde %25 indirim sağlayabilirsiniz. 1 promil ve üzeri alkolle yakalanırsanız eğer üst bir sınır olduğu için hakkınızda mahkemeden dava açılabilir.

İlk kez alkollü araç kullanma cezası nedir?
İlk kez alkollü araç kullanıp yakalandıysanız ehliyetinize 6 ay süreyle el konulmaktadır.Bunun dışında da 1002 TL para cezası bulunmaktadır.

2. kez alkollü araç kullanmanın cezası ne kadar?

Eğer ikinci kez de son 5 yıl içinde yakalanırsanız 2 yıl süreyle ehliyetiniz elinizden alınır. Ekstra 1256 TL de para cezası ödersiniz. Bunun dışında bir de, devletin yapmış olduğu bazı davranışları geliştirme eğitimlerine katılmanız gerekmektedir.

3.kez alkollü araç kullanırken yakalanmak

Eğer 3 veya daha fazla alkollü araç kullanırken yakalanırsanız, her yakalanmanız için 5 yıllığına ehliyetiniz elinizden alınır. 5 yıllığına ehliyetinizin elinizden alınması dışında psikoteknik testine de girmeniz zorunludur.Maalesef para cezası olarak da 1513,50 TL gibi bir rakam ödemeye mecbur kalırsınız.

Tüm bu yazdıklarımıza rağmen halen daha alkollü araç kullananların aramızda dolaştığını biliyoruz. Lütfen sevdiklerinizi ve kendinizi düşünüyorsanız alkollü araç kullanmayın.

Önceki yazılarımız arasında bulunan Gözüm Bozuk Asker Olabilir Miyim? başlığındaki makalemizde askerlik için göz bozukluğu, göz bozukluğu ve gözüm bozuk asker olabilir miyim ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Yazar Furkan Kahraman

Değişebilir her an herşey!

Bunu biliyormusun?

Evi Fare Bastı Ne Yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar, köylük bir alanda yaşıyorsanız evinizi fare basması gayet doğaldır. Çünkü şehirlerde bile evleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.